[ad_1]

در پایان ژوئن 1995 جودی وایزنتروت، یک مجری جوان KIMT در شهر میسون ، آیووا ، هنگام رفتن به محل کار خود از پارکینگ آپارتمان خود ناپدید شد تا دیگر هرگز دیده نشود. این پرونده توجه رسانه ها را در سراسر کشور به خود جلب کرده است ، اما برای 25 سال گذشته همچنان یک رمز و راز حل نشده است.

در حال حاضر یک پرونده سرد دیگر حل شده است ، یک زن جوان بور کشته شده در Cedar Rapids ، آیووا ، دو ساعت مانده به آن ، می تواند ناگهانی وایسنتروت و ادعای قتل را روشن کند.

martinko-huisentruit.jpg
میشل مارتینکو در سمت چپ و جودی ویسنتروت

قتل میشل مارتینکو در پارکینگ Westdale Mall در Cedar Rapids پیوندهای شومی با پرونده Huisentruit دارد. و ارتباط مهم شخصی به نام جری برنز است. “قتل در بازار: پرونده میشل مارتینکو” گزارش شده توسط جیمی یوکاس ، همکار 48 ساعته ، شنبه ، 7 نوامبر ساعت 10 / 9c از CBS پخش شد.

مارتینکو 18 ساله بود ، در سال 1979 فارغ التحصیل دبیرستان بود ، هنگامی که پس از سفر به بازار در یک شب خنک در ماه دسامبر سوار ماشین خود شد ، او را مورد جستجو قرار دادند. درگیری درگرفت که در آن میشل در یک قتل هولناک که پلیس در ابتدا فکر می کرد جرم اشتیاق است ، تقریباً 30 بار با چاقو چاقو خورده و مورد اصابت چاقو قرار گرفت.

مت دنلینگر ، کارآگاه ارشد از پلیس پلیس سدار رپیدز ، گفت: “به نظر شخصی می رسد ، تعداد زیادی زخم چاقو وجود دارد ، که بسیار زیاد است.” “این همیشه دوست پسر ، دوست دختر ، شوهر است – کسی واقعاً به مرد نزدیک است.”

قاتل هر کسی بود ، او آماده آمد. پلیس برداشت دستکش لاستیکی از داخل و خارج ماشین را نشان داد ، که نشان می داد مهاجم احتمالاً حمله خود را طراحی کرده و امیدوار است که ناشناس فرار کند.

دنلینگر پرونده را در سال 2015 تحویل گرفت ، بخشی از نسل دوم پلیس که دهه ها برای حل این قتل به ظاهر غیرقابل حل جنگید. در واقع ، پدر وی ، هاروی که اکنون 85 سال دارد ، یکی از افسران اصلی پرونده 40 سال قبل بود. اما کارآگاهان سرکوب شدند. آنها بیش از 100 نفر را در طول سالها تحقیق کرده بودند و همه آنها بن بست بودند.

آنچه شروع به معکوس کردن پرونده کرد ، ظهور DNA به عنوان یک ابزار پزشکی قانونی در مبارزه با جرم در اواخر دهه 1990 بود. شواهد اصلی که پلیس باید ادامه دهد ، خون روی لباس میشل و تعویض دنده اتومبیل بود که سرانجام در سال 2005 به عنوان DNA مرد شناخته شد.

martinko-dress.jpg
لباس مشکی که میشل مارتینکو هنگام کشته شدن بر تن داشت ، برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده شد. لکه خونی روی لباس دارای مشخصات DNA کامل مردانه بود و با مشخصات DNA مردانه هنگام تعویض دنده مطابقت داشت.

اداره پلیس Cedar Rapids


پلیس نمونه های خون را به CODIS – پایگاه داده ملی DNA جمع آوری شده از مجرمان دستگیر شده – ارسال کرد اما مورد استقبال قرار نگرفت. آنها سپس شروع به یافتن همه افرادی کردند که در ابتدا با آنها مصاحبه کرده بودند و نمونه DNA را از بیش از 100 نفر مختلف جمع آوری کردند.

دنلینگر باید فکر می کرد که میشل می تواند توسط یک غریبه کشته شود. و او وظیفه دلهره آور داشت که سعی کند بفهمد چه کسی است ، تنها به یک نمونه DNA خون ناشناس مسلح شده است.

پس از مطالعه در مورد پرونده Golden State Killer در سال 2018 ، که در آن یک قاتل زنجیره ای است جوزف جیمز دی آنجلو دنلینگر سرانجام از یک رد طولانی DNA رد شد ، بینش داشت: شاید او می توانست از همان روش جدید برای حل پرونده مارتینکو استفاده کند. دنلینگر گفت: “این خبر بزرگ ملی بود.” “من مقاله را خواندم و در مورد شجره نامه ژنتیکی صحبت شد. من نیز یکنوع بازی شبیه لوتو رفتم.”

دنلینگر شروع به تماس با شرکت های شجره نامه کرد تا در تلاش برای یافتن یک شجره خانوادگی که می تواند به مردی منجر شود که DNA او با آن پیدا شده در صحنه جنایت مطابقت داشته باشد ، کمک کند. او شروع به کار با Parabon NanoLabs کرد ، اکنون یک شرکت پیشرو است که به پلیس کمک می کند از طریق ردیابی ژنتیکی جرایم را کشف کند.

با تحقیق خود ، او کشف کرد که زنی به نام برندی جنینگز DNA را برای یافتن تاریخچه خانوادگی خود در یک وب سایت بارگذاری کرده است. این نشان می دهد که وی از اقوام دور مردی است که DNA وی در صحنه جنایت پیدا شده است – پسر عموی دوم پس از برداشته شدن وی. بنابراین دانلینگر برای کشف سرنخی که می تواند منجر به DNA قاتل شود ، یک نقشه شجره نامه پیچیده ترسیم کرد که به پدربزرگ و مادربزرگ برندی برمی گردد.

هفته ها بعد ، به دنبال طیف وسیعی از بستگان خونی احتمالی ، پارابون به جستجوی سه برادر میانسال در آیووا کمک کرد که در سال 1979 مردان جوانی بودند: کن ، دون و جری برنز. Denlinger مخفیانه هر یک از برادران را در انتظار دفع شیئی که حاوی DNA آنها بود ردیابی کرد و سپس نمونه های جمع آوری شده را به آزمایشگاه جنایی فرستاد. کن و دون تصادفی نبودند ، اما DNA جری برنز تقریباً به یقین کامل علمی یک تصادف بود. دنلینگر سوزن را در انبار کاه پیدا کرده بود.

دنلینگر با یادآوری زمانی که آزمایشگاه وی نتایج را اعلام کرد ، گفت: “من لال شده بودم.”

جری برنز
در 19 دسامبر 2018 ، 39 سال پس از قتل میشل مارتینک ، دیت. دنلینگر در مورد تجارت خود با برنز مصاحبه کرد. دنلینگر آن را با استفاده از دوربینی که در یک فنجان قهوه مخفی شده ضبط کرده است. برنز دست داشتن در قتل را انکار کرد. درست قبل از دستگیری ، برنز ، ناخواسته ، هنگام بازجویی از پرونده مارتینکو ، نام لنگر مفقود شده آیووا در ایالت آیووا را ذکر کرد.

دادستان نیک میبانکس / Cedar Rapids


او بعداً با جری برنز مصاحبه کرد ، وی اطلاع از اینکه میشل مارتینکو را ملاقات کرده یا هرگز ملاقات نکرده است ، انکار کرد. اما هیئت منصفه پیوند DNA را قانع کننده دانست و پس از 9 روز دادگاه ، برنز به جرم قتل در درجه اول محکوم شد. پرونده حل شد ، اما سوالات زیادی در مورد جری برنز وجود داشت.

پلیس پس از دستگیری ، کامپیوتر او را جستجو کرد و سابقه جستجو در مورد افراد شرور را پیدا کرد ، از جمله قتل بورها و مسائل پورنوگرافی که شامل بورها بود. این شواهد در طول دادگاه غیر قابل قبول بود ، اما موضوع دادرسی عمومی برای سرکوب بود.

کمی قبل از دستگیری ، در یک مصاحبه ویدئویی با پلیس ، برنز ، بدون خواستگاری ، هنگام بازجویی از پرونده مارتینکو ، نام جودی ویسنتروت را ذکر کرد. وقتی دانلینگر به برنز یادآوری کرد که میشل در سال 1979 کشته شده است ، برنز پاسخ داد: “این یک اتفاق بزرگ بود. دقیقاً به یاد نمی آورم چه اتفاقی افتاده باشد. من اخیراً چیزی در مورد جودی وایزنروت دیدم.”

این شباهت ها شوم بود – دو زن جوان و جوان ، که هر دو سرنوشت نهایی خود را در پارکینگ های آیووا داشتند ، با فاصله 16 سال ، در مواردی که برای دهه ها حل نشده بود.

هیچ مدرک شناخته شده ای مبنی بر ارتباط DNA برنز با پرونده Huisentruit و هیچ مدرکی مبنی بر شناخت وی از Jody Huisentruit وجود ندارد. پلیس شهر میسون فاش نمی کند که آیا آنها اکنون به جری برنز به عنوان مظنون پرونده نگاه می کنند یا خیر.

آیا جری برنز می توانست قتل هایی غیر از قتل میشل مارتینکو مرتکب شود؟ وقتی این سوال را از “48 ساعت” پرسیدند ، دنلینگر پاسخ داد ، “من جواب آن را نمی دانم. روده من به من می گوید احتمالاً چیز دیگری وجود دارد.”

[ad_2]

منبع: elitenews.ir

ایندکسر