افزایش درگیری حیات وحش و انسان به دلیل غذا دادن به گردشگران/تجاوز به آنها


همجواری انسان با زیستگاه حیوانات و تغذیه حیوانات وحشی موضوعی است که این روزها کارشناسان حیات وحش به آن توجه دارند. به گفته دستیار سازمان حفاظت محیط زیست، ادامه روند تسلیم دونکا توسط کوهنوردان و گردشگران ممکن است منجر به درگیری حیات وحش با انسان و وقوع حوادث ناخوشایند برای انسان شود.

به قول حسن اکبری وی با اشاره به مشاهده یک جفت خرس مادر و دو جفت توله در کوه سبلان در روزهای اخیر گفت: تداوم غذا دادن به خرس توسط کوهنوردان و گردشگران می تواند منجر به درگیری حیات وحش با انسان و حوادث ناگوار شود. در Mantdara، جان، لطفا بیشتر بخوانید

وی افزود: باقی ماندن زباله در طبیعت باعث جذب تعدادی از گونه های جانوری از جمله شغال و خرگوش می شود و علاوه بر انتقال بیماری های حیات وحش، مشکلاتی را برای کارشناسان محیط زیست ایجاد می کند.

به گفته اکبرا، امروزه شکل دیگری از مقاومت در برابر زندگی و حیوانات رواج یافته و به حیوانات وحشی غذا می دهند.

وی تصریح کرد: گزینه های زیادی برای حل این مشکل نداریم و به دلیل خطای انسانی و ناآگاهی نمی خواهیم حیوانات را در اسارت نگه داریم.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: یکی از اقدامات اخیر این معاونت اطلاع رسانی به مردم از طریق رسانه های محلی و مکاتبه با فرمانداران و دهیاران منطقه و همچنین با دستگاه قضایی بود. با دست دادن با خرگوش ها با اشتباهات مقابله کنید.

اکبری کاتران خاطرنشان کرد: در KKK بروز بروز کی بالا رود، معاونت حیات و مدیریت و سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری محیط زیست استان اردبیل، محیطی مناسب را در نظر دارد که کمتر داشته باشد. درگیری انتخاب می شود و حیوانات به آنجا حرکت می کنند.

حتما بخوانید:
هر آنچه که باید درباره کرم ضد آفتاب بدانید

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع اکولوژیکی سازمان حفاظت از طبیعت تاکید کرد: مردم باید در امر غذا دادن به حیوانات وحشی آگاهانه عمل کنند و به دلیل ناآگاهی برای حیوانات وحشی و زیستگاه آنها مشکل ایجاد نکنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، وی در پایان خاطرنشان کرد: هزینه و نیروی انسانی زیادی صرف مواردی از جمله قاچاق حیات وحش و قاچاق حیات وحش می شود و از دستگاه قضایی می خواهیم با تمام حیات وحش برخورد کند. تجارت و قاچاق را جدی بگیرید اگر بتوانیم تجارت حیات وحش را در یک کشور محدود کنیم، اعتبار و سرمایه انسانی بیشتری صرف حفاظت از زیستگاه می شود.
انتهای پیام