ایالات متحده 5 برنامه فرهنگی را با تشدید بیشتر با چین خاتمه می دهد


دولت ترامپ در حال خروج پنج برنامه تبادل فرهنگی با چین را به اتمام رسانده است كه می گوید برای تبلیغات چینی استفاده می شود و هیچ فایده ای برای ایالات متحده ندارد.

این تعلیق به دنبال محدودیت های جدید ویزا توسط واشنگتن اعلام شده است که محدود کردن اقامت اعضای حزب کمونیست چین در ایالات متحده و فرسایش بیشتر روابط با پکن در هفته های آخر اقامت رئیس جمهور ترامپ است.

وزیر امور خارجه مایک پمپئو گفت که برنامه های مبادله ای که او خاتمه داده بود به طور کامل برای دولت پرداخته شده و “به عنوان ابزاری برای تبلیغ قدرت نرم” انجام می شود. وی در اواخر روز جمعه در بیانیه ای گفت: “آنها دسترسی دقیق آماده شده به کارمندان حزب کمونیست چین و نه مردم چین را که از آزادی بیان و اجتماعات برخوردار نیستند” فراهم کردند.

وزارت امور خارجه برنامه سفر آموزشی چین برای آموزش ، برنامه دوستی ایالات متحده و چین ، برنامه تبادل رهبری ایالات متحده و چین ، برنامه تبادل شفاف بین آمریکا و چین و برنامه آموزشی و فرهنگی هنگ کنگ را به حالت تعلیق درآورد. هر برنامه به کارمندان آمریکایی اجازه می دهد تا با هزینه پکن به چین سفر کنند.

پمپئو گفت كه ایالات متحده از “مبادله متقابل و عادلانه برنامه های فرهنگی” با چین استقبال كرده و برنامه های سودمند متقابل ادامه خواهد داشت.

هفته گذشته ، ایالات متحده آخرین مهلت ویزا را برای اعضای حزب کمونیست چین و خانواده های آنها اعلام کرد و مدت اعتبار اسناد آنها را از 10 سال به یک ماه کاهش داد.

حتما بخوانید:
انتظار می رود جو بایدن برنامه انتقال را اعلام کند

دولت ترامپ همزمان با تشدید اختلافات بر سر حقوق بشر ، بیماری همه گیر ویروس کرونا ، تجارت ، فناوری ، تایوان و بسیاری مسائل دیگر ، اقدامات تنبیهی مختلفی علیه چین انجام داده است. قدم های آقای ترامپ پس از رئیس جمهور شدن جو بایدن ، رئیس جمهور در 20 ژانویه ، قابل تغییر است.

جان راتکلیف ، مدیر اطلاعات ملی این هفته در مصاحبه با CBS News گفت که چین “بزرگترین مخالف” ایالات متحده است.

وی گفت: “ما باید چین را به دلیل تهدیدی كه دارند تهدید كنیم. این بزرگترین تهدیدی است كه این كشور از جنگ جهانی دوم با آن روبرو است. این بزرگترین چالش ماست.” “هر نسلی یک چالش دارد – آلمان نازی ، اتحاد جماهیر شوروی ، پرده آهنین. چالش این نسل قصد چین برای جایگزینی ایالات متحده به عنوان یک ابرقدرت جهانی است.”

دولت ترامپ روز شنبه گام دیگری علیه چین برداشت و به سرمایه گذاران هشدار داد كه با داشتن بسیاری از صندوق های شاخص مشترك كه برخی از شركتهای چینی را نیز شامل می شوند ، منافع منفی را برای نقض نظامی و حقوق بشر در چین تأمین كنند ، تا صندوق های بازنشستگی را از سرمایه گذاری در آنها منصرف كنند. .


منبع: elitenews.ir