بررسی نام جنجالی کوه کلرادو


اندکی بیش از پنج سال پیش ، باراک اوباما ، رئیس جمهور وقت ، نام مرتفع ترین قله در آمریکای شمالی ، Mt. مک کینلی یک بار دیگر این اتفاق افتاد دنالی، یک نام محلی اصلی از آلاسکا با اهمیت فرهنگی عمیق است.

امروز ، در حالی که ملت ما با گذشته درگیر است و از کسانی که برای احترام انتخاب کرده ایم س questionsال می کند ، ممکن است کوه دیگری در جهت نام جدیدی باشد.

کوه ایوانز در کلرادو به نام جان ایوانز ، فرماندار کلرادو از سال 1800 نامگذاری شده است. برخی می گویند این نامگذاری به پیروزی غرب احترام می گذارد.

mt-evans.jpg
کوه ایوانز در کلرادو.

اخبار CBS


به ارنست هاوس جونیور ، عضو قبیله Ute Mountain Ute و مدیر اجرایی سابق کمیته امور هند کلرادو ، و نوه بزرگ جک هاوس ، آخرین وارث قبیله Ute Mountain Ute ، نام “ایوانز” به معنی ارتباط او با کشتار سند کریک است. 29 نوامبر 1864

وی گفت نام ایوانز “برای یادبود مقام وی به عنوان فردی که یک شخصیت تاریخی برای ایالت کلرادو بود ، برای همیشه در تاریخ خواهد ماند.”

خبرنگار باری پترسن گفت: “او در این قتل عام دخیل نیست.”

هاوس گفت: “او از میزان گناه برخوردار بود.”

ایوانز با صدور اعلامیه ای ، “همه سرخپوستان متخاصم را بكشید و نابود كنید.” بنابراین قبایل برای حفاظت به دولت تسلیم شدند و برخی در Sand Creek اقامت گزیدند.

اما در حمله صبح زود ، گروهی از سواره نظام آمریکایی عمدتاً افراد مسن و زنان و کودکان را کشتند.

امروز این یک مکان تاریخی ملی است.

شورای اسامی جغرافیایی آمریکا اکنون در حال بررسی تغییر نام به Mt. ایوانز ، همراه با سایت های دیگر در کلرادو: نگ کریک ، Chinaman Gulch ، Squaw Mountain.

“Squaw” کلمه ای تحقیرآمیز است که توسط سرخپوستان غیر آمریکایی ساخته شده و به عنوان تهمت نژادپرستانه و جنسی تلقی می شود.

پیترسون از پتی لیمریک ، مدیر مرکز مرکز غرب آمریکا در دانشگاه کلرادو بولدر و یکی از اعضای گروه مشاوران ایالتی در مورد تغییر نام پرسید: “آیا فکر می کنید ممکن است استفاده از این نام برای مردم دشوار باشد؟ به عنوان مثال ، من نمی خواهم چیزی را اسکوا بنامم ، این یک اصطلاح بسیار تحقیرآمیز است. “

لیمریک پاسخ داد: “خوب ، و من فکر می کنم برای درصد خاصی از مردم ، می گویند لحظه ناخوشایندی خواهد بود.”

به مدت 50 سال ، رندی ویلوک مسافرت کرد ، دوچرخه سواری کرد و در کوهستان اردو زد. ایوانز او همچنین در کمیسیون شهرستان ، جایی که کوه. ایوانز واقع شده است ، و در حالی که او از تغییر نام حمایت می کند ، یک ماده سازنده نمی گوید: “او به من گفت ،” من اینجا بزرگ شده ام و این تنها اسمی است که من تا به حال می شناسم و برای من معنی زیادی دارد و نمی دانم چرا باید آن را تغییر دهیم. ” . “

پترسن پرسید ، “چگونه افرادی را که می گویند ،” اما نه ، این تربیت من است ، این میراث من است “چگونه تشخیص می دهید؟

ویلوک گفت: “ما واقعاً باید به حرفهای او گوش دهیم.” “و این افراد نیز صادق هستند.”

اما اتفاق عمیق تری در اینجا رخ می دهد. در ماه های اخیر در میان اعتراضات به قتل سیاهپوستان مجسمه های نماد دوران برده داری آمریکا برداشته شده است. فراخوانهایی برای مقابله با نژادپرستی سیستمی قدیمی و تغییر نام قدیمی مکانهایی که در درجه اول برای مردان سفیدپوست فراخوانی می شود ، به عنوان راهی برای گسترش تاریخ ما وجود دارد.

اریکا دانبار ، استاد تاریخ در دانشگاه راتگرز ، گفت: “ما می فهمیم که میراث برتری سفیدپوستان پیرامون بومیان آمریکا ، برکناری افراد بومی از سرزمین هایشان ، اتفاقات سختی بود.”

چرا الان “ما با این مشکل واقعی عدالت اجتماعی ، نمایندگی روبرو هستیم. اما این مسئله به فضای عمومی تغییر یافته است ، به این قلمرو عمومی تغییر نام قله ها یا کوه ها یا جنگل ها یا پارک ها تبدیل شده است. این گفتگو درمورد افرادی است که می خواهیم به عنوان آمریکایی باشیم. “

پترسن از هاوس پرسید: “به من بگویید وقتی به این کوه نگاه می کنید و یک نام هندی دارد چه احساسی خواهید داشت؟”

“اولین چیزی که می خواهم به آنها فکر کنم ، بزرگان قبیله ای هستند که من با آنها صحبت کردم ، قبایل Cheyenne و Arapahoe که گریه می کردند ، و از فرصت استفاده کردند تا نفوذ Sand Creek را بر آنها باز کنند. همچنین قبیله هایی که به زور از ایالت زیبای ما برکنار شده اند و همچنان در کلرادو به خانه خود می آیند ، از فرصتی که برای بازگشت به کوهها برخوردار می شوند ، خانواده خود را می گیرند و می گویند ، “این مال ما بود و هنوز شناخته شده است. ما باید شناخته شویم “

اسمش چیه؟ به نظر می رسد ، همه چیز.


منبع: elitenews.ir

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*