ترامپ به بیشتر نیروهای آمریکایی دستور داده است که از سومالی خارج شوند


پنتاگون روز جمعه اعلام کرد که با ادامه فشارهای پس از انتخابات از سوی آقای ترامپ برای کاهش دخالت آمریکا در مأموریت های مبارزه با تروریسم در خارج از کشور ، بیشتر نیروهای آمریکایی را به دستور رئیس جمهور دونالد ترامپ از سومالی خارج می کند.

بدون ارائه جزئیات ، پنتاگون در بیانیه کوتاهی گفت که “اکثریت” سربازان و دارایی های ایالات متحده در سومالی در اوایل سال 2021 خارج خواهد شد. در حال حاضر حدود 700 سرباز در شاخ آفریقا مشغول آموزش و مشاوره نیروهای محلی در مبارزه طولانی مدت علیه گروه افراطی الشباب ، شاخه ای از القاعده.

ترامپ اخیراً دستور داده است کاهش نیروهای نظامی در افغانستان و عراق، و انتظار می رفت که بخشی یا کل نیروهای خود را از سومالی بیرون بکشد. ژنرال مارک میلی ، رئیس ستاد مشترک ارتش ، روز چهارشنبه گفت که ساختار آینده حضور نظامی آمریکا در سومالی هنوز در حال بحث و بررسی است.

میلی گفت ، حضور تعدیل شده در ایالات متحده “ردپایی نسبتاً کوچک ، هزینه نسبتاً کم از نظر کارکنان و پول” خواهد بود. وی جزئیات مشخصی ارائه نداد ، اما تأكید كرد كه ایالات متحده همچنان نگران تهدیدهای الشباب است ، كه وی آن را “ادامه القاعده” ، گروه افراطی كه حملات 11 سپتامبر 2001 به ایالات متحده را برنامه ریزی كرد ، اعلام كرد. افغانستان.

وی گفت: “آنها مقداری دامنه دارند و در صورت عدم مراقبت می توانند عملیاتی را علیه نه تنها منافع ایالات متحده در منطقه بلكه وطن نیز انجام دهند.” “بنابراین آنها نیاز به توجه دارند.” وی با اشاره به اینکه سومالی همچنان مکانی خطرناک برای آمریکایی ها است ، گفت که اخیراً یک کارمند سیا در آنجا کشته شده است.

حتما بخوانید:
نکات برجسته هفته 11 فصل NFL 2020

کریستوفر میلر سرپرست وزارت دفاع هفته گذشته دیدار کوتاهی از سومالی داشت و با سربازان آمریکایی دیدار کرد.

جو بایدن ، رئیس جمهور منتخب ، بسته به آنچه از حضور ایالات متحده در سومالی در هنگام روی کار آمدن در سومالی باقی مانده است ، ممکن است روند نزولی ترامپ را برعکس کند یا تنظیمات دیگری را انجام دهد تا اولویت های ضد تروریستی خود را منعکس کند. ارتش ایالات متحده همچنین در جیبوتی همسایه در تنگه باب المنداب حضور دارد.

خروج نیروهای آمریکایی در سومالی
سرتیپ ارتش آمریكا دامیان د. دونجو ، معاون فرمانده كل ، گروه ویژه كار مشترک – شاخ آفریقا ، مركز ، روز شنبه ، 5 سپتامبر 2020 ، در سومالی در هنگام گردش در میدان نبرد با سربازان صحبت كرد.

هواپیمایی ارشد کریستین Savage / AP


جیم لانگوین ، نماینده دموکرات ها از رود آیلند ، از خروج ترامپ به سومالی انتقاد کرد و آن را “تسلیم شدن به القاعده و هدیه دادن به چین” دانست. لانگوین ریاست کمیته فرعی اطلاعات و تهدیدات و توانایی های کمیته خدمات مسلح مجلس را بر عهده دارد.

لنگهوون گفت: “هنگامی كه نیروهای آمریكا در پاسخ به دستور امروز از سومالی خارج می شوند ، دیپلمات ها و امدادگران برای حل اختلافات بدون خشونت و از دست دادن جان افراد دشوارتر می شوند” “با انتخابات پیش رو در سومالی و درگیری های موجود در اتیوپی همسایه ، کنار گذاشتن شرکای ما نمی تواند در شرایط بدتری به وقوع بپیوندد.”

لانگفن گفت كه چین از فرصت استفاده خواهد كرد تا نفوذ خود را در شاخ آفریقا ایجاد كند.

پنتاگون گفته است كه كاهش در سومالی به معنای پایان تلاش های آمریكا برای مبارزه با تروریسم در آنجا نیست.

در این گزارش آمده است: “در نتیجه این تصمیم ، برخی نیروها ممکن است در خارج از شرق آفریقا دوباره مستقر شوند”. “با این حال ، نیروهای باقی مانده از سومالی به کشورهای همسایه منتقل می شوند تا اجازه دهند عملیات مرزی توسط نیروهای آمریکایی و شریک برای حفظ فشار علیه سازمان های خشونت طلب افراطی که در سومالی فعالیت می کنند ، باشد.”

وی افزود: “ایالات متحده توانایی خود را در انجام عملیات هدفمند ضد تروریسم در سومالی و جمع آوری هشدارها و شاخص های اولیه در مورد تهدیدات به میهن حفظ خواهد کرد.”

ماهیت تهدید ناشی از الشباب و واکنش مناسب ایالات متحده موضوع بحث فزاینده ای در پنتاگون است ، که به دنبال فرصت هایی برای انتقال تمرکز خود به چین به عنوان یک چالش بلند مدت بیشتر است.

هفته گذشته ، یک گزارش وزارت دفاع گفت که ارتش ایالات متحده شاهد “تغییر نهایی” امسال در تمرکز الشباب در حمله به منافع ایالات متحده در منطقه است. فرماندهی آفریقا می گوید الشباب خطرناک ترین و “فوری” ترین تهدید برای آفریقاست.


منبع: elitenews.ir