ترامپ شش روز پس از انتخابات اسپر را به عنوان وزیر دفاع اخراج کرد


واشنگتن – پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه در دفاع از وزیر دفاع مارک اسپر را برکنار کرد و رئیس مرکز ملی مبارزه با تروریسم را به عنوان وزیر منصوب کرد کمتر از یک هفته پس از انتخابات.

آقای ترامپ گفت: “من خوشحالم که اعلام می کنم کریستوفر کی میلر ، مدیر بسیار مورد احترام مرکز ملی مبارزه با تروریسم (که به اتفاق آرا توسط سنا تأیید شد) ، بلافاصله وزیر دفاع خواهد بود ،”. نوشت. “کریس کار بزرگی انجام خواهد داد! مارک اسپر فسخ شده است. من می خواهم از او برای خدماتش تشکر کنم.”

رئیس دفاع ماه هاست که با رئیس جمهور اختلاف دارد و هفته ها گزارش هایی مبنی بر آمادگی آقای ترامپ برای اخراج وی پس از انتخابات وجود دارد. گزارش هفته گذشته NBC News مبنی بر تهیه نامه استعفا توسط اسپر باعث عدم پذیرش پنتاگون شد و سخنگوی وی اظهار داشت كه وی قصد استعفا ندارد.

اسپر علناً با آقای ترامپ در مورد واکنش دولت به اعتراضات علیه بی عدالتی نژادی در تابستان تناقض دارد ، گفتن در ژوئن که او از اشاره به قانون خیزش برای استقرار نیروهای نظامی فعال در خیابان ها برای سرکوب ناآرامی ها پشتیبانی نکرد.

وی در حالی که اعتراضات به قتل جورج فلوید شهرهای کشور را به لرزه درآورد ، گفت: “گزینه استفاده از نیروهای سرویس فعال در نقش سازمان های اجرای قانون فقط باید به عنوان آخرین چاره و فقط در فوری ترین و وحشتناک ترین شرایط مورد استفاده قرار گیرد.” “ما در حال حاضر در یکی از این شرایط نیستیم.”

نظرات او چند روز بعد ارائه شد جلسه جنجالی دفتر بیضی شکل به گفته یک مقام ارشد دولت که وقایع آن زمان را توصیف کرد ، در آن آقای ترامپ درخواست کرد 10،000 نفر بلافاصله مستقر شوند. اسپر و رئیس ستاد مشترک ارتش ، مارک میلی ، به این درخواست اعتراض کردند و بعداً فرمانداران را تشویق کردند تا نیروهای خود را با گارد ملی تشکیل دهند تا نیاز به نیرو از بین برود.

حتما بخوانید:
لباس زیر زنانه ،بهترین انتخاب های خانم های جوان

ملی و اسپر در مقابل رئیس جمهور در مقابل کلیسایی در نزدیکی کاخ سفید برای عکسی بسیار انتقادی از کتاب مقدس حاضر شدند. پلیس از گاز اشک آور استفاده کرد به زور بردار معترضان مسالمت آمیز از پارک لافایت برای باز کردن راه برای رئیس جمهور ، که توسط رئیس دفاع ، رئیس فرماندهان متحد و دیگر مقامات دولت احاطه شده بود. ظاهرا اسپر و میلی هنگام پیوستن وی به رئیس جمهور از اهداف وی بی اطلاع بودند.

اسپر در مصاحبه ای با The Military Times در تاریخ 4 نوامبر و منتشر شده روز دوشنبه پس از خبر اخراج خود ، اسپر از دوران دفاع خود در پنتاگون دفاع کرد و گفت که او “همه تلاش من را می کند تا بتوانم غیرسیاسی باشم ، تلاش می کند تا بماند” به دور از شرایطی که ممکن است سیاسی به نظر برسد. “

وی افزود: “و گاهی اوقات موفق به انجام این کار می شوم. و گاهی اوقات نیز خیلی موفق نیستم.”

کاخ سفید یکی از ویژگیهای جلسه قبلی دفتر بیضی را به چالش کشید که در آن اسپر خواسته های رئیس جمهور برای سربازان را رد کرد ، اما اظهارات عمومی اسپر در مورد استفاده از قانون خیزش چند روز بعد در خیابان 1600 پنسیلوانیا به خوبی مورد استقبال قرار نگرفت. سخنگوی Kaylee McEnnani با صراحت گفت که رئیس جمهور هنوز به وزیر دفاع خود اعتماد دارد.

مکنانی گفت: “در مورد اینکه آیا رئیس جمهور اعتماد به نفس دارد یا خیر ، می گویم اگر اعتماد وزیر اسپر را از دست بدهد ، مطمئنم همه شما اولین نفری خواهید بود که درک می کنید.” گفت در جلسه توجیهی 3 ژوئن.

حتما بخوانید:
باربری کاشانی - اتوبار کاشانی با بسته بندی اصولی در تهران |44282757|

اسپر پس از مبادله عمومی با کاخ سفید ، تا حد زیادی از چشم مردم دور ماند. وی آخرین بار در ماه جولای جلسه توجیهی در پنتاگون برگزار کرد و تعدادی از سفرهای خارجی را انجام داد.

در ماه آگوست ، آقای ترامپ وقتی از وی پرسید که آیا قصد اخراج وی را دارد ، اسپر را به عنوان “یسپر” مسخره کرد ، اشاره آشکاری به ادعای منتقدان درباره “بله مرد بودن” اسپر است.

رئیس جمهور به خبرنگاران گفت: “من قصد دارم همه را اخراج کنم.” “این دقیقاً همان اتفاقی است که در یک لحظه افتاده است.”

اسپر در مصاحبه ای با زمان جنگ ، این مفهوم را که “بله مرد است” اختلاف می کند.

“ناامید من این است که من اینجا نشسته ام و می گویم ، هوم ، 18 نفر از اعضای کابینه. چه کسی بیش از دیگران دفع می شود؟ وی گفت: “یکی دیگر از دبیران کابینه را که دفع شده است نام ببرید.” “آیا من را روی صحنه دیده اید که می گفتم ،” با هدایت انحصاری بلا-بلا ، ما بلا-بلا-بلا داریم؟ ” “”

دیوید مارتین در تهیه گزارش همکاری داشت.
منبع: elitenews.ir