تری پلی فسفات سدیم خوراکی * صحت نیوز


تری پلی فسفات سدیم (STPP) یک ترکیب شیمیایی است که به طور گسترده در تولید پاک کننده ها و مواد نگهدارنده استفاده می شود. تری پلی فسفات سدیم در ساخت مقوا، کاغذ، پارچه، رنگ و خمیر دندان استفاده می شود و به عنوان تری فسفات سدیم، تری فسفات سدیم یا تری فسفات سدیم نیز شناخته می شود.

STPP یک شوینده عالی است که به طور گسترده در تولید مواد شوینده استفاده می شود. این ماده به عنوان یک کیلیت کننده از تشکیل نمک های نامحلول در هنگام شستشو جلوگیری می کند و خاصیت شستشوی ماده شوینده را افزایش می دهد. این ترکیب از جذب رطوبت مواد شوینده جلوگیری می کند و به عبارتی بافت یکنواخت این ترکیبات را با خاصیت ضد چسبندگی حفظ می کند و با ایجاد بافر قلیایی و حفظ PH محلول در حدود 9.4 باعث ایجاد رسوب اسیدی می شود. به سرعت حذف شد

تری پلی فسفات سدیم یک باکتری کش است و استفاده از آن در ترکیب با قرص های ظرفشویی، صابون ها و پودرهای لباسشویی می تواند به ضدعفونی ظروف و لباس ها کمک کند. از این ماده به عنوان نگهدارنده در مرغ، گوشت و غذاهای دریایی نیز استفاده می شود.

تری پلی فسفات سدیم چیست؟

STPP یک ترکیب معدنی جامد است که در طیف گسترده ای از محصولات از جمله شوینده های خانگی، مواد غذایی، مصالح ساختمانی و خوراک دام استفاده می شود. این ماده به صورت ترکیبی از پودر، مایع، ژل، قرص برای شستشو استفاده می شود و به دلیل کاهش سختی آب، سورفکتانت ها به طور موثر عمل می کنند.

تمام شوینده های لباسشویی امروزه حاوی 30-50٪ STPP هستند. این ترکیب برای کاهش سختی آب با تشکیل کمپلکس محلول با یون های کلسیم و منیزیم استفاده می شود. این ماده از نظر آلوتروپی به سه شکل تولید می شود که شامل موارد زیر می شود:

  • فاز اول یا فاز ترمودینامیکی که در دمای بالا اتفاق می افتد
  • فاز دوم یا فاز جنبشی که در دمای پایین رخ می دهد و در دماهای بالا ناپایدار است.
  • به صورت کریستالی با شش مولکول آب که حاصل ترکیب دو فاز مذکور با آب است.

قیمت فروش سدیم تری پلی فسفات

این ترکیب شیمیایی به صورت پودر نرم با سایز مش 100 تا 200 و گرانول در بازار خرید و فروش می شود و سمیت آن بسیار کم است. این ماده در دو گرید غذایی و صنعتی تولید می شود. واریته خوراکی آن به عنوان نگهدارنده در تولید آب میوه، صنایع کنسروسازی، صنایع لبنی و محصولات سویا و غیره استفاده می شود. در 100 درجه سانتیگراد به پیروفسفات و فسفات تبدیل می شود.

حتما بخوانید:
راهنمای حامع خرید کامپیوتر و سیستم گیمینگ میان رده (اسفند ۱۴۰۰)

کل مصرف این ماده برای تولید مواد شوینده در اروپای غربی حدود 300000 تن تخمین زده می شود و تخمین زده می شود که 90 تا 95 درصد از این ماده در اروپا استفاده می شود.

استفاده از تری پلی فسفات سدیم در صنایع غذایی

این یک افزودنی غذایی است که حاوی سدیم معدنی و فسفات است و معمولاً در غذاهای فرآوری شده یافت می شود. این ماده به عنوان مایه خمیر در نان و کیک استفاده می شود و حجم خمیر را افزایش می دهد و حالت آن را حفظ می کند.

فسفر یک ماده معدنی ضروری است که در غذاهایی مانند شیر، لوبیا، گوشت، ماهی، تخم مرغ، مرغ و آجیل یافت می شود. این نوع فسفر که به عنوان فسفر آلی شناخته می شود، برای سلامت استخوان، ترمیم سلولی، انقباض ماهیچه ها و فرآیندهای حیاتی ضروری است. اما فسفر معدنی موجود در افزودنی های غذایی مانند تری پلی فسفات سدیم چنین اثرات مفیدی نخواهد داشت و تنها باعث کاهش اسیدیته غذاها، بهبود بافت غذاهای پخته و انواع گوشت می شود.

این ماده به همراه سایر ترکیبات فسفات سدیم به عنوان امولسیفایر در تولید پنیر کاربرد فراوانی دارد. پلی فسفات ها وقتی به پنیر اضافه می شوند، کلسیم را از ماتریکس کازئین جدا می کنند و همراه با رطوبت به ماتریکس متصل می شوند.

کاربرد تری پلی فسفات سدیم

یک پاک کننده قوی

STPP در شوینده های مختلف استفاده می شود و توانایی مواد شوینده مختلف را برای نفوذ بیشتر به الیاف لباس (و همچنین سایر سطوح و موادی که باید تمیز شوند) بهبود می بخشد و به ایجاد کف و حباب کمک می کند. بنابراین، اکثر کارخانه های شیمیایی از تری پلی فسفات سدیم به عنوان شوینده استفاده می کنند.

حتما بخوانید:
نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه در سایه COVID-19 جشن شکرگذاری را برگزار می کنند

مکمل غذایی

STPP همچنین باعث می شود که گوشت و محصولات دریایی تازه به نظر برسند و در عین حال فساد آن را کاهش می دهد. این ماده شیمیایی به حفظ رنگ طبیعی گوشت و ماهی کمک می کند و بافت آنها را بهبود می بخشد. افزودن این ماده به فرآورده های گوشتی باعث بهبود ظرفیت نگهداری آب محصولات حیوانی و در نتیجه کاهش سرعت خشک شدن آنها می شود.

سایر کاربردهای سدیم تری پلی فسفات (STPP)

از دیگر کاربردهای STPP می توان به پالایش نفت، متالورژی، کاربردهای معدنی و معدنی و تصفیه آب اشاره کرد. این ماده توانایی بافر PH را دارد، بنابراین می تواند با خنثی کردن اسیدیته، آب اسیدی را “نرم” کند که یکی از دلایل اضافه شدن آن به مواد شوینده است.

عوارض و خطرات تری پلی فسفات سدیم

همه انسان ها در معرض تری پلی فسفات سدیم مورد استفاده در مواد شوینده از طریق تماس پوستی، بلعیدن و استنشاق با نرخ تخمینی 33 میکروگرم بر کیلوگرم در روز هستند. این ماده سمیت کمی دارد و در شرایط عادی حتی در تماس با پوست و چشم حساسیت ایجاد نمی کند.

طبق گفته FDA و اتحادیه اروپا، مصرف مقادیر کم این ماده برای انسان مضر نیست، اما از آنجایی که همه افراد در طول روز فست فود، گوشت های فرآوری شده و غذاهای آماده مصرف می کنند، در معرض سطوح بالای این ماده قرار می گیرند. که می تواند برای سلامتی خطرناک باشد.

دستگاه گوارش انسان حدود 40 تا 60 درصد فسفر آلی را جذب می کند، در حالی که 100 درصد فسفر معدنی موجود در کیک ها، نوشابه ها و گوشت های فرآوری شده را به طور کامل جذب می کند که می تواند برای سلامتی مضر باشد.

فسفات بالای سرم به عنوان پیش بینی کننده حوادث قلبی عروقی و مرگ و میر شناخته شده است. در حالی که فسفات به شکل آلی در بدن و غذا وجود دارد، اشکال غیر آلی فسفات، مانند تری فسفات سدیم، به آسانی جذب می شوند و می توانند منجر به افزایش سطح فسفات سرم شوند. نمک های آنیون های پلی فسفات به دلیل قلیایی بودن پوست و غشاهای مخاطی را تحریک می کنند.

0 thoughts on “تری پلی فسفات سدیم خوراکی * صحت نیوز”

Leave a Comment