توفان یوتا باعث خشکسالی در نیکاراگوئه به عنوان یک طوفان رده 4 “بسیار خطرناک” شد


توفان یوتا اواخر دوشنبه شب در سواحل شمال شرقی نیکاراگوئه فرود آمد ، جایی که انتظار می رود خسارت فاجعه باری به همان قسمت از آمریکای مرکزی وارد کند ، که کمتر از دو هفته پیش توسط طوفان اتا آسیب دیده بود. طوفان درست قبل از فرود به رده 4 تقلیل یافت ، اما مرکز ملی طوفان هشدار داد که هنوز طوفانی “بسیار خطرناک” است.

مرکز ملی توفان های هوایی اعلام کرد ، طوفان در حوالی شهر هاولور ، حدود 30 مایلی جنوب پورتو کابیزاس ، حوالی ساعت 10:40 بعد از ظهر رخ داده است. حداکثر باد پایدار 155 مایل در ساعت بود. با شروع ضرب و شتم لبه غربی سواحل نیکاراگوئه ، یوتا با باران سیل آسا و وزش باد شدید به سواحل کارائیب نیکاراگوئه و هندوراس برخورد.

یوتا در 15 مایلی جنوب محلی که طوفان اتا هفته ها قبل فرود آمد به زمین رسید. باران های سیل آسا خاک را اشباع کرد و اکنون زمین را مستعد رانش زمین و سیلاب جدید کرد. پیش بینی کنندگان هشدار داده اند که طوفان ممکن است به 15 تا 20 فوت بالاتر از جزر و مد طبیعی برسد.

این موج طوفانی اوایل روز دوشنبه در ذهن یاسمینا اورید در محله El Muelle بیلی ، نزدیک دریا نشسته بود.

ویدرات گفت: “وضعیت اصلاً خوب به نظر نمی رسد.” “ما بدون برق بیدار شدیم ، باران باریده و موج سواری بسیار زیاد می شود.”

وریت ، که در یک سازمان کوچک ماهیگیری به نام Piquinera کار می کند ، گفت که کمتر از دو هفته پیش سقف خانه او در اتا منفجر شده است. ورد گفت: “صدای چکش در حالی که همسایه ها از پنجره ها و سقف های تقویت شده می پیچیدند ، گفت:” ما تا آنجا که توانستیم آن را تعمیر کردیم ، اکنون فکر می کنم که باد آن را دوباره می گیرد زیرا آنها می گویند که یوتا حتی قوی تر است. “

در هنگام اتا ، موج سوار به خانه خود نزدیک شد ، جایی که او با هشت نفر دیگر از خانواده اش زندگی می کند. “امروز ، من دوباره از دست دادن خانه ام می ترسم و از همه ما که در این محله زندگی می کنیم می ترسم.”

وریت گفت برخی از همسایگان برای اقامت در اقوام در جاهای دیگر رفته بودند ، اما بیشتر آنها اقامت داشتند. وی گفت: “ما تقریباً همه اینجا هستیم.” “نه ارتش و نه دولت برای جابجایی ما آمده اند.”

قاهره جارکین ، مدیر پروژه واکنش اضطراری نیکاراگوئه ، فقط جمعه از بیلوی و جوامع ساحلی کوچکتر بازدید کرد.

در بار واوا ، جارکین گفت که “تخریب کامل” را کشف کرده است. مردم به سختی کار کرده بودند تا پشت بام های خانواده هایشان را پس بگیرند ، اما اکنون یوتا تهدید کرد که آنچه را که باقی مانده است بردارد.

یاركین گفت: “كمی كه باقی مانده است می تواند از بین برود.” جوامع دیگری نیز در داخل کشور وجود داشت که وی به دلیل وضعیت جاده ها حتی نمی توانست به آنها دسترسی پیدا کند. وی گفت که شنیده است Wawa Bar روز شنبه دوباره تخلیه شده است.

در آخر هفته ، تخلیه از مناطق کم ارتفاع در نیکاراگوئه و هندوراس در نزدیکی مرز مشترک آنها انجام شد.

نیکاراگوئه در حال آماده سازی برای دریافت طوفان یوتا است
خانواده ها در حالی که نیکاراگوئه آماده دریافت طوفان یوتا در 16 نوامبر سال 2020 در پورتو کابیزاس ، نیکاراگوئه می شود ، در پناهگاه ها پناه می گیرند و تشک ها و سایر وسایل شخصی را که می توانند با خود حمل کنند ، می گیرند.

روش والنزوئلا / گتی ایماژ


روزاریو موریلو ، معاون رئیس جمهور نیکاراگوئه ، که همچنین بانوی اول است ، روز دوشنبه گفت که دولت برای محافظت از جان افراد ، از جمله تخلیه هزاران نفر ، همه اقدامات لازم را انجام داده است. وی افزود تایوان 800 تن برنج برای کمک به آسیب دیدگان طوفان اهدا کرده است.

لیمبورت بوكاردو ، متولد میسكیتو ، گفت كه بسیاری از مردم به كلیساهای بیلوی نقل مکان كرده اند. او اتا و همسر و دو فرزندش را به خانه برد ، اما این بار تصمیم گرفت به اقوام خود در یک محله امن تر نقل مکان کند.

بوكاردو گفت: “ما تعمیر خانه های خود را تمام نكرده بودیم و وقتی طوفان دیگری آمد مستقر شدیم.” “پناهگاه های Bilvi در حال حاضر پر است ، پر از افراد از جوامع (اطراف).”

یوتا رکورددار 30مین طوفان سال در فصل فوق العاده شلوغ توفان های طوفان در اقیانوس اطلس امسال است. این نهمین طوفان است که در این فصل به سرعت در حال شدت گرفتن است ، پدیده ای خطرناک که بیشتر و بیشتر اتفاق می افتد. اینگونه فعالیتها توجه به تغییرات آب و هوایی را جلب کرده است ، دانشمندان می گویند باعث ایجاد طوفان های مرطوب تر ، قوی تر و مخرب تر شده است.

فیل كلوتزباخ ، محقق طوفان در دانشگاه ایالتی كلرادو ، گفت: بر اساس فشار مركزی ، یوتا از طوفان كاترینا در سال 2005 قویتر است و اولین طوفانی است كه به نام الفبای یونانی به گروه 5 رسیده است. وی همچنین ضرب و شتم آخرین طوفان رده 5 را ثبت کرد و رکورد طوفان در کوبا را در 8 نوامبر 1932 شکست.

اتا مانند طوفان دسته 4 به نیکاراگوئه برخورد کرده بود ، زیرا بیش از 130 نفر کشته شدند زیرا باران های سیل آسا باعث ایجاد سیل و رانش گل در مناطقی از آمریکای مرکزی و مکزیک شد. سپس از طریق کوبا ، فلوریدا کیز و اطراف خلیج مکزیک پیچ و خم شد ، و قبل از اینکه دوباره به ساحل نزدیک سیدار ، فلوریدا فرود بیاید ، و از فلوریدا و کارولینای منجمد شد.

پیش بینی می شود که ایوتا در شمال نیکاراگوئه ، هندوراس ، گواتمالا و جنوب بلیز 10 تا 20 اینچ باریده و در مناطق جدا شده تا 30 اینچ باریده شود. مرکز طوفان گفت ، کاستاریکا و پاناما نیز ممکن است باران شدید و احتمال جاری شدن سیل را متحمل شوند.

احتمال بارش بیشتر باعث اضطراب افراد بی خانمان پس از اتا می شود.

روز دوشنبه ، کارمن ایزابل رودریگز اورتس ، 48 ساله ، هنوز در یک پناهگاه دولتی با بیش از 250 نفر در لا لیما ، هندوراس ، نزدیک سن پدرو سولا زندگی می کرد. او که از تخریب اتا ویران شده بود ، در حالی که باران سیل آسای طوفان دیگری را می اندیشید ، به سرعت گریه می کند.

رودریگز گفت: “ما در حال دیدن یک کابوس واقعی هستیم.” رودخانه Chamelecon هنگام عبور اتا از محله اصلاح شده او طغیان کرد و خانه های آنها را آب گرفت. “اکنون آنها باران بیشتری را اعلام می کنند و ما نمی دانیم چه اتفاقی می افتد زیرا خانه های ما کاملاً آب گرفته است.”

اتا بیست و هشتمین رونق امسال بود که برای یک رکورد برای سال 2005 رقم خورد. بقایای تتا ، بیست و نهمین ، یکشنبه در شرق اقیانوس اطلس از بین رفت.

در چند دهه گذشته ، هواشناسان بیشتر نگران طوفان هایی مانند Iota بوده اند که بسیار سریعتر از حد معمول تغذیه می کنند. آنها یک آستانه رسمی برای این تشدید سریع ایجاد کردند – طوفانی که فقط در 24 ساعت به سرعت 35 مایل در ساعت می رسد. یوتا آن را دو برابر کرد.

در اوایل سال جاری ، هانا ، لورا ، سالی ، تدی ، گاما ، دلتا ، زتا و یوتا به سرعت قدم برداشتند. لورا و دلتا رکوردهای سود سریع را بستند یا ثبت کردند.

پایان رسمی فصل توفان 30 نوامبر است.
منبع: elitenews.ir

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*