خطری که پروژه «بیگانه» را تهدید می کند * سرخات نیوز


ویژگی مهم باروجردی این بود که او فرمانده نظامی نبود، اما توانایی جذب و تأثیرگذاری بر دوستان و دشمنان را داشت. زمان زیادی طول کشید تا فرماندهی نظامی به واقعیت تبدیل شود. سال‌هاست که روزنامه‌های مختلف به‌طور رسمی منتشر می‌شوند، اما نه فیلم و نه مجموعه تلویزیونی فیلمبرداری نشده است. در فیلم گاریب تلاش هایی برای دست کشیدن از قدیس در کامدان دوران صورت می گیرد که برگرفته از اخبار است. در خبر رسمی بروکی آمده است: فیلمنامه بر اساس کتاب محمد مسیح کردستان اثر ایتره نصرت الله محمودزاد و دیرالسند تسته هند ساخته شده است.

یعنی سازندگان فیلم «بیگانه ها» منابع و اسنادی دارند که از کانال های مختلف دریافت کرده اند. ذکر این تصمیم غیرعادی نیست اما بر اساس این خبر می توان دریافت که در میان آثاری که درباره شهید باروجردی نوشته شده، کتاب نصرت الله محمودزاده بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

حال این سؤال محمول مطرح می شود: «محمد; مسیح کردستان” משיחי קרדסטאני چرا کتابهای دیگر از نویسندگان ضعیف غافل شده اند؟ آیا این نیست که فیلم بخشی از شخصیت و پیشینه شهید باروجردی را به تصویر می کشد؟

کتاب محمودزاده ربطی به هدف فیلم ندارد. در این خبر آمده است: فیلم «غریب» تصویری از این شهید نیست، بلکه به برشی از دوران فرماندهی در منطقه غرب، قبل از آغاز جنگ تحمیلی اختصاص دارد. دفاع مقدس این فیلم برگرفته از مشکلات درونی، سبک زندگی و رهبری شهید بروجردی با نگاهی به دوران کوتاه زندگی و تلاش برای ایجاد وحدت در غرب است. کتاب مذکور بسیار به این موضوعات می پردازد اما افرادی که با شهید بروجردی ارتباط نزدیک داشتند در همایش های مختلف به این موضوعات اشاره کردند. از همه مهمتر برخی از سربازان ارتش و حتی فرماندهان ارتش در دوران دفاع مقدس هستند.

سازندگان فیلم به اندازه کتاب محمد رسیده اند. مسیح کردستان» پیروز شد اما این تاثیر خالی از انتقاد نبود. علیرضا کمره نویسنده و منتقد این کتاب گفت: این کتاب برای کسانی که از دوستان و یاران شهید باروجردی هستند بسیار جذاب و زیبا خواهد بود اما جوانان امروزی علاقه ای به خواندن این کتاب ندارند.

(خبرگزاری بسیج / 3 اردیبهشت 1395)

بدیهی است که فیلم با این کتاب ساخته شده است و ممکن است این نقص را داشته باشد.

حتما بخوانید:
ترامپ در یک ویدئوی 46 دقیقه ای با ادعاهای دروغین انتخاباتی به کارزار انتخاباتی خود می افزاید

نکته ظریف دیگری که Kemorey به آن اشاره کرد: “این کتاب هنگام نوشتن نیاز به احتیاط دارد. متاسفانه مشکل بسیاری از نویسندگان جنگ جهانی اول این است که چون خودشان داستان های آن زمان را زندگی می کردند، فکر می کنند دیگران نیز موضوعات را درک می کنند، بنابراین این کتاب نیز نیازمند است. آن دانش در بخش ها

(خبرگزاری بسیج / 3 اردیبهشت 1395)

خطری که پروژه را تهدید می کند «خارجی» است.

این پول می تواند پاشنه آشیل زمانی باشد که صحبت از یک فیلم با زمان محدود می شود، که مشخصا سازمان به شدت برای آن تلاش می کند.

نتیجه سبکی که از چنین نقدهایی می توان گرفت این است که اگر فیلم «غریبه» روایت خود را فقط بر اساس کتاب مورد نظر بنا کند، ارزش از دست دادن مخاطب گسترده را دارد. برخلاف سینما و تلویزیون، در حوزه آثار مکتوب شاهد کتاب‌های متعدد و متنوعی درباره شهید باروجردی هستیم. پس چرا آنها نادیده گرفته می شوند و کتاب برای منبع فیلم نوشته می شود؟ آیا چنین تعجبی به همان وضعیتی منجر شد که نویسنده در آن قرار گرفت و توانست کتاب خود را تنها به عنوان مرجع جایگزین شهید باروجردی عرضه کند؟! و چنان است که نوشته شده است.

جدای از کیفیت این کتاب ها، برتری فیلم «غریب» از آنها نتیجه مهمی است و به کتاب بعدی کتاب «محمد; مسیح کردستان است. در مورد زحمات نویسنده و زحماتی که انجام داده است، این همان شخص نیست و سخنان او محمد باروجردی است و آنچه با قلم خود نوشته است، جدا از نقد، نگاهش به خود و خودش است. سوال

از میان آثار باقی مانده، غریب غربی نوشته عباس رمضانی کتابی است که درباره شهید باروجردی نوشته شده است. همان چیزی که سازندگان فیلم «قریب» مدعی هستند. این کتاب 111 صفحه ای بسیار تاثیرگذار، انقلاب درونی محمد باروجردی قبل از انقلاب را روایت می کند و تصویری حساس از چشم انداز پس از انقلاب به ویژه در دوران رهبری کیشور غربی ارائه می دهد. غریب قریب نثری روان دارد و خواننده را تا انتها می کشاند و در نهایت بدون افزودن کلمه و شعار به توضیح این مفهوم می پردازد که چرا محمد باروجردی را مسیح کردستان می نامند.

حسین بهزاد در کتاب «برکامداران خورشید» به زیندی شیدین مهیدان وزوایی، حسین کجایی و محمد باروجردی تقسیم شده است. «مسیح مسلح کردستان» نام قسمت اول این کتاب است که بر اساس نظرات مرد و رفتار این سردار به زندگینامه کوتاه اما مفیدی از این شهید پرداخته است.

حتما بخوانید:
کمیته مشورتی CDC می گوید اولین واکسن ها باید به کارکنان مراقبت های بهداشتی و ساکنان مراقبت های طولانی مدت برسد

خطری که پروژه را تهدید می کند «خارجی» است.

همام المشقی نوشته فرهاد خدری برنده جایزه کتاب سال دفاع مقدس در سال 1372 حاوی داستان هایی از زندگی و رهبری محمد باروجردی است و اتفاقا این را به تصویر می کشد. او از چشم دیگران، از جمله بستگان، خانواده و دوستانش است.

همیشه همیشه حسین مسجد، اگرچه این کتاب معتبر است، اما اهمیت محمد بروجردی به بهترین نحو از آثار او مطرح شده است.

«فرمانده سرزمین قلبها» را بیژن کفگزی زاده برای درینده و حمیران باروجردی و بهین کفگزی زاده برای خاطرات باروجردی باروجردی نوشته اند. کار مشابهی را عباس رمضانی در مجموعه کتاب های خود به نام «خاطرات» انجام داده است که یکی از آن ها به شهید باروجردی اختصاص دارد و لحظات تنهایی و حال درونی شهید باروجردی را به تصویر می کشد. چیزی که این نسل به آن نیاز دارد.

او همچنین کتاب های متعددی در زمینه نشر نوشته است که برای کودکان و نوجوانان نوشته شده است. از جمله شهید باروجردی اثر ترحیم حسن بیگی و قطعه ای از عثمان اثر حسین فتاحی.

این شاخص ها به این معنی است که سازندگان الغریب منابع متنوعی از مطالب مکتوب را در اختیار داشتند. موشیاچ کردستان» تکلیل کریدیم یک مشیم وملی است اینها با کتابها و اسناد مفصلی که مستندسازان و فعالان تاریخ شفاهی در ارتش و ارتش کار کرده اند به دور است و شاید بهترین اثر در این زمینه کتاب «بیستودو روز بردان» باشد. ، نوشته مجید نداف.

در این صورت هیچ بهانه ای برای فرادا بعد کم نیست. بدیهی است که یک فیلمساز در نهایت تمام این موارد را خواهد خواند تا مخاطب را پشت سر بگذارد. اما تمرکز روی یک اثر و ندیدن آثار مکتوب دیگر شما را از دیدی جامع و کامل محروم می کند.

اکنون ما واقعا امیدواریم که پس از بیش از ده سال طلسم ساخته نشده باشد. کارگردان به آثار و اسناد دیگر توجه می کند تا بتواند مبلغ مورد نیاز را بپردازد.

4141

Leave a Comment