داستان جان: عشق و بیماری اولیه آلزایمر


JAN’S STORY داستان دردناکی برای گفتن است ، به ویژه برای تنها فردی که واجد شرایط برای گفتن آن است. . . مال ما باری پیترسن:

این داستان در ابتدا در تاریخ 20 ژوئن 2010 پخش شد.

در دهه 1980 ، ایان چورلتون گزارشگر آینده دار تلویزیونی بود. او حتی برای کار در CNN ، ABC ادامه داد صبح یکشنبه CBS.

او سرزنده ، جسور ، یکی از افرادی بود که زندگی را جشن می گرفت.

اما فقط در سن 40 سالگی تغییرات ظریف آغاز شد. . . شکاف حافظه

پنج سال پیش ، هنگامی که او 55 ساله بود ، تشخیص داده شد که او هراسناک و دلخراش است. جان به بیماری آلزایمر مبتلا بود.

آنقدر سریع در حال حرکت بود که او اکنون در یک مرکز پشتیبانی از زندگی است که در آن این زن خوش زبان و خوش زبان در تلاش برای ایجاد معنا است. تماشای آن می تواند دردناک باشد.

احساس او از حضور در آنجا چیست؟ او پرسید.

“خوب ، من بیشتر مردم را دوست دارم ، و اگر آنها … اگر آنها چنین گفتند … اگر آنها چیزی را صبح اول گفته باشند … اول ، بله … قهوه.”

جودی پرینگ واحد محل زندگی جان را اداره می کند.

پرینگ گفت: “من قصد دارم او را برای ناهار تحویل بگیرم و او گاهی اوقات کاملاً زنده صحبت خواهد کرد.” “و من وارد می شوم و او با آینه صحبت می کند. او بسیار نگران است که آیا مردی که در آینه است برای ناهار با ما می آید یا خیر. او می گوید ،” او چطور؟ ” “و من می گویم ،” فقط من و تو قرار است بنشینیم و ناهار را با هم بخوریم. “و او می گوید ،” اوه ، خوب “.

برای من ، این فقط یک روزنامه نگاری دیگر نیست. همانطور که در لحظه ای توضیح خواهم داد ، این شخصی است.

اما برای درک فاجعه ایان ، باید بیماری آلزایمر و اینکه چه اتفاقی می افتد وقتی فردی خیلی جوان ضربه می زند را درک کنید.

دکتر جیمز گالوین می گوید: “بیماری آلزایمر بیماری است که کل سبک زندگی را تحت تأثیر قرار می دهد.” “این بر شخصیت آنها تأثیر می گذارد. بر رفتار آنها تأثیر می گذارد. بر تفکر آنها تأثیر می گذارد. بر حافظه آنها تأثیر می گذارد. بر توانایی صحبت کردن آنها تأثیر می گذارد.”

دکتر گالوین استاد مغز و اعصاب و روانپزشکی در مرکز پزشکی لانگون در دانشگاه نیویورک است. او می گوید بیشتر بیماران آلزایمر در دهه هفتاد و هشتاد سالگی هستند ، اما همچنین می تواند در 30 سالگی ایجاد شود که بیماری آلزایمر زودرس یا جوان نامیده می شود.

دکتر گالوین گفت: “حدود 250،000 آمریکایی وجود دارد که قبل از 65 سالگی به این بیماری مبتلا هستند.” “این احتمال وجود دارد که با آگاهی پزشکان از این مشکل و توانایی بهتر تشخیص بیماری در مراحل اولیه ، این تعداد افزایش یابد.

اولین چیزی که باید در مورد بیماری آلزایمر بدانید این است که هیچ درمانی وجود ندارد. دوم: دلیل مشخصی وجود ندارد.

بدتر ، بت کالمیر ، مدیر ارشد انجمن آلزایمر می گوید ، هیچ مدرکی وجود ندارد که بتوانید از بیماری آلزایمر جلوگیری کنید.

پترسن پرسید: “شما نمی توانید یک میلیون جدول کلمات متقاطع بسازید و این به شما کمک می کند؟”

کالمیر گفت: “در حال حاضر ، آنچه تحقیقات ما نشان می دهد این است که شما نمی توانید با انجام برخی کارها جلوی آن را بگیرید”.

و با افزایش سن بچه های بوم ، این مسئله بسیار بیشتر تعمیق می شود. در حال حاضر حدود 5 میلیون نفر به آن مبتلا هستند. این تعداد تا اواسط قرن پیش بینی می شود سه گانه.

دکتر گالوین می گوید: “هر دهه پس از 65 سالگی ، خطر ابتلا به بیماری آلزایمر دو برابر می شود” ، به طوری که در سن 85 سالگی ، تقریباً 50 درصد از جمعیت تحت تأثیر قرار می گیرند.

حتما بخوانید:
باز: همین "با ملت روبرو شوید ،" 29 نوامبر

و دکتر گالوین می گوید که بیماری آلزایمر در مقایسه با سایر بیماری های مهم در هزینه تحقیق عقب است.

که ممکن است این امر را توضیح دهد: مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی (1/11 درصد) ، سرطان پستان (6/2 درصد) ، سکته مغزی (2/18 درصد) کاهش یافته است. اما مرگ و میر ناشی از آلزایمر تقریباً 50 درصد افزایش یافته است.

(چپ: ایان چورلتون در دوران تصدی خود به عنوان گزارشگر تلویزیونی.)

این واقعیت پات ون دایک را شکار می کند. در سفر به موزه هنرهای دالاس برای افراد مبتلا به آلزایمر ، به نظر نمی رسد که جای آن زیاد باشد. . . بیش از حد جوان برای بیماری معمولاً مرتبط با پیری.

شروع زودرس آن شش سال پیش ، در سن 52 سالگی تشخیص داده شد.

واکنش او؟ “ناباوری. منظورم این است که من شوکه شدم. چه می توانم بگویم ، می دانی؟ من فقط … شوکه شده ام.”

هنوز در مراحل اولیه فعال است – با عجله در تجربه های زندگی ، مانند سفرهای دریایی و سفر به اروپا ، گیر می کند.

ون دایک گفت: “من می دانم که هر روز وقت من کوتاه می شود.” “و من فقط باید هر کاری که می توانم انجام دهم در حالی که می توانم. از آن لذت ببرید. از زندگی لذت ببرید. من هم این کار را می کنم. من واقعاً این کار را می کنم.”

برای پت ، سخت ترین قسمت ممکن است زمانی باشد که ویرانی بیماری او را مجبور به انتقال به یک مرکز مراقبت طولانی مدت کند ، و او می گوید که دیگر از نوه هایی که نگهداری می کند درخواست ملاقات نمی کند ، “زیرا من نمی خواهم. آنها من را اینگونه می بینند “

“و چرا این را می خواهی ، پت؟ چرا می خواهی که آنها شما را در مقطعی نبینند؟ در اینجا از چه چیزی می خواهید اجتناب کنید – اینکه آنها شما را در مراحل بعدی ببینند؟” پترسن پرسید.

وی گفت: “آنها مرا می بینند و آنها را نمی شناسند ، آنها را نمی شناسند. من نمی خواهم آنها این را ببینند.” “اینکه من نمی دانم آنها چه کسانی هستند. منظورم این است که برای کسی بسیار دشوار است.”

آینده پت می تواند بسیار شبیه به حال یان چورلتون باشد. همانطور که قبلاً اشاره کردم ، برای من ، داستان ایان هم شخصی است و هم دردناک ، داستانی که این خبرنگار هرگز انتظار نداشت آن را تعریف کند.

ایان چورلتون پیترسن همسر من است.

ایان من را بیش از اندازه دوست داشت. او هر آنچه در این زندگی می خواستم بود. این یک رابطه عاشقانه بود که یک آغاز داشت اما هرگز لازم نبود به پایان برسد. این همان چیزی است که این وحشت بیماری دزدیده و از بین برد.

من و جان در سال 1985 ازدواج کردیم. CBS ما را به توکیو و مسکو ، به لندن و دوباره به آسیا فرستاد. یکی از مواردی که من در مورد او بیشتر دوست داشتم نحوه درک هر شهر جدید به عنوان یک ماجراجویی جدید بود.

او همه این کارها را با باری انجام داد ، که اکنون یک خاطره محو است که در سوم شخص برای او زنده است.

او به باری گفت ، “و بعضي اوقات وقتي كه من خيلي اشك مي گيرم چون او را دوست دارم و بدون او نمي توانم بمانم.”

و مهم نیست که هر چند وقت یک بار اتفاق می افتد ، هیچ کس و هیچ کس نمی تواند عذاب را تسکین دهد وقتی که او تصور نمی کند مردی که با او نشسته و او را تا آنجا که می تواند محکم نگه دارد همان باری است.

حتما بخوانید:
نگرانی در مورد تأثیر طولانی مدت چالش های انتخاباتی ترامپ بر رای دهندگان سیاه پوست

پترسن از او می پرسد چه اسمی دارد. او پاسخ می دهد: “آقا … آقا مبارک”.

“این همان چیزی است که نامیده می شود؟”

– بله ، شما با قهوه.

در سالهای اول پس از تشخیص ، من از یان در خانه مراقبت کردم. همانطور که حال او بدتر می شد ، من یک مراقب زنده استخدام کردم.

سرانجام ، وقتی عصبانیت و گیجی او از کنترل ما خارج شد ، او را به یک مرکز نگهداری از زندگی منتقل کردم ، جایی که با هر ویزیت دردناک تغییرات را می بینم که کمی بیشتر از بین می رود.

دوستی آن را غم و اندوه خواند ، مانند خداحافظی ، بارها و بارها رفتن به همان تشییع جنازه.

کالمایر گفت: “ناراحت کردن شخصی که روبروی شما نشسته است واقعاً یک چالش است.” “غمگینی برای شخصی که فقط به شما در غسل دادن و لباس پوشیدن کمک کرده است واقعاً یک چالش است.”

پرینگ گفت: “از آنجا که این یک روند طولانی و یک راه طولانی برای سفر یک خانواده با هم است ، باعث تغییر پویایی خانواده می شود.” “و این همه تصورات پیش فرض ما در مورد شکل ظاهری خانواده ها و عملکرد آنها را از بین می برد.”

جان گفت: “من می دانم که او همیشه در زندگی من خواهد بود.”

و ایان همیشه در زندگی من خواهد بود. اما زندگی ادامه دارد. من از ژانویه اوایل آموختم که چگونه هر روز به عنوان یک ارزش رفتار کنم ، که یکی از سخت ترین تصمیماتی را که باید بگیرم به من ارائه داد … وقتی با مری نل آشنا شدم.

نل گفت: “واقعیت این است كه من بیوه هستم.” “واقعیت این است که او با زنی ازدواج کرده است که او را به یاد نمی آورد. و بنابراین ما در جهان خودمان از این خانواده جدید عجیب و غریب آمریکایی وجود داریم.”

مری نل 22 سال شوهرش را در یک تصادف از دست داد. ما الان با هم زندگی می کنیم و قبل از اینکه ما را به سختی قضاوت کنید:

وی گفت: “این واقعاً موردی است كه قبل از در نظر گرفتن نحوه برخورد و واكنش شما در چنین شرایطی ، مجبور شوید با كفش شخصی راه بروید.”

ما با هم از یان دیدار می کنیم و او را کنار هم نگه می داریم. مری نل از ابتدا می دانست که رابطه ما سه رابطه است ، زیرا او همیشه جان را شامل می شود ، زنی که مری نل اکنون او را دوست خود می نامد.

نل گفت: “خوب ، وقتی شما با جان ملاقات می کنید ، نمی توانید او را دوست نداشته باشید.” “او سرزنده و باز ، گرم و صمیمی است ، و این فقط دلخراش است که این اتفاق برای او افتاده است. و اگر من بری را دوست داشتم ، نمی توانستم جان را دوست نداشته باشم.”

و من عهد کردم که زندگی یان در بیابان های آلزایمر از بین نرود. بنابراین من داستان یان (بهلر) را نوشتم.

این نیز یک هشدار است ، زیرا ممکن است میلیون ها نفر دیگر به زودی در همان سفر غم انگیز سه قلوهای آلزایمر در اواسط قرن قرار بگیرند.

جان ، که می شناختمش ، پیش از این به دیدن من رفته بود ، اما یادم می آید آنچه او همیشه به من آموخته بود. . . در آغوش زندگی.

و برای انجام این کار ، من باید ادامه بدهم.

برای اطلاعات بیشتر:
• راهنمای منابع بیماری آلزایمر (pdf)
• انجمن آلزایمر
• داستان ژان توسط باری پترسن (بلر)
• www.barrypetersen.com


منبع: elitenews.ir