[ad_1]

دست کم 20 نفر در چهار کشور توسط طوفان یوتا کشته شده اند که روز دوشنبه به عنوان دومین طوفان گروه 4 نیکاراگوئه به سواحل کارائیب این کشور در دو هفته رسید. تصاویر اثرات طوفان انبوهی از الوارهای باد زده را نشان می دهد که قبلاً خانه ها و دیوارهای بتونی شکسته شده بودند.

روزاریو موریو ، معاون رئیس جمهور و بانوی اول ، گفت که شانزده مورد از مرگ در نیکاراگوئه رخ داده است. یک مرد در کشته شد ناجی به گفته مقامات هر کشور ، و پاناما و دو نفر در کلمبیا کشته شدند.

امدادگران در محل لغزش در شمال نیکاراگوئه جستجو کردند ، جایی که دولت محلی چهار مورد مرگ را تأیید کرد و همسایگان حداقل 16 نفر را گزارش کردند. یک فیلم کوتاه از آژانس ملی مدیریت اضطراری نشان داد که دامنه عظیم کوهی که خراب شده بود. پلیس دسترسی رسانه ها به سایت در Macizo de Peñas Blancas ، کوهی در استان Matagalpa ، حدود 80 مایلی شمال Managua را مسدود کرد.

موریو گفت ، هفت کشته تایید شده در کوه وجود دارد و جستجو همچنان ادامه دارد.

میگل رودریگز ، که در یک مزرعه در نزدیکی محل کار می کند ، گفت که حداقل هفت جسد را دیده است. رودریگز گفت: “زمین لغزش با همه آلودگی ها به وجود آمد و مانند رودخانه ای در حال پایین آمدن بود. همه خانه های کوچکی را که در آنجا بودند برد. پنج خانه ، پنج خانواده وجود داشت.”

یک خانه در طرف دیگر سرسره در امان ماند. وی گفت: اما او در موقعیت نامطلوبی قرار داشت و نیروهای امدادی در تلاش بودند تا به او برسند. ارتش نیکاراگوئه اعلام کرد که در حال اعزام 100 امدادگر به محل حادثه است. دسترسی به دلیل مسدود کردن جاده ها توسط درختان سرنگون شده پیچیده بود.

رولاندو خوزه آلوارس ، اسقف کاتولیک رومی ماتاگالپا ، در توئیتر خود گفت که کشیش ها به این منطقه اعزام می شوند.

در شهر ساحلی بیلوی ، دیوانه 72 ساله ، فیلیمون ویلفرد ، گفت که یوتا پنج خانه خانواده اش را ویران کرده و 18 خانه را بی خانمان کرده است. ویلفرد گفت: “طوفان آمد ، خانه من ، خانه دخترم را ویران کرد. در مجموع پنج خانه را ویران کرد.” “کجا میخوام زندگی کنم؟”

طوفان یوتا زمین را مانند طوفان دسته 4 کرده است
مردی در میان آوارهای یک خانه ویران شده در 17 نوامبر سال 2020 در پورتو کابیزاس ، نیکاراگوئه قدم می زند.

روش والنزوئلا / گتی


Iota دوشنبه شب با وزش باد 155 مایل در ساعت وارد شد ، تقریباً به همان نقطه طوفان اتا دو هفته قبل برخورد کرد. در اوایل روز چهارشنبه ، یوتا بر فراز السالوادور متفرق شد ، اما باران های سیل آسا یک تهدید باقی مانده است.

مرکز طوفان از جنوب Tegucigalpa ، پایتخت کوه هندوراس عبور کرد ، جایی که ساکنان مناطق کم ارتفاع و مستعد سیل و ساکنان زمین لغزش های آسیب پذیر در برابر رانش زمین تخلیه شدند.

در امتداد ساحل شرقی هندوراس ، با بالا رفتن آب مردم از خانه های خود فرار کردند.

تئونلا پایسانو وود ، شهردار شهر بروس لاگونا در هندوراس گفت: “آنچه بیش از همه ما را تحت تأثیر قرار داد سیل بود.” “اگر باران ادامه یابد ، در خطر هستیم.”

میرنا وود ، نایب رئیس گروه قومی Misquito در منطقه شرقی شرقی Gracias و Dios در هندوراس ، در Tegucigalpa بود و در حال جمع آوری کمک های مالی برای جامعه خود بود که توسط Eta ویران شد هنگام حمله Iota.

حدود 40،000 نفر در منطقه به پناهگاهها نقل مکان کرده بودند ، اما دیگران در نزدیکی مرز نیکاراگوئه گیر مانده بودند. وی گفت ، برخی توسط مقامات نیکاراگوئه نجات یافتند.

وود گفت: “ما با یک وضعیت اضطراری باورنکردنی روبرو هستیم.” “بدون غذا. بدون آب”.

طوفان یوتا زمین را مانند طوفان دسته 4 کرده است
مردی در 17 نوامبر سال 2020 در پورتو کابیزاس ، نیکاراگوئه با موتورسیکلت در جاده آسیب دیده از وزش باد شدید طوفان یوتا در باریو ال آیروپورتو قرار گرفت.

روش والنزوئلا / گتی


پاناما می گوید یک نفر در منطقه خودمختار Ngabe Bugle در غرب مرز کاستاریکا کشته و یک نفر دیگر ناپدید شده است.

در اوایل این ماه ، اتا بیش از 130 کشته ایجاد کرد زیرا در مناطقی از آمریکای مرکزی و مکزیک باعث جاری شدن سیلاب و گل و لای شد. همچنین این طوفان ده ها هزار نفر را در هندوراس بی خانمان کرد و از کشته شدن 74 نفر و نزدیک به 57000 نفر در پناهگاه ها ، بیشتر در شمال خبر داد.

قبل از برخورد با نیکاراگوئه ، یوتا جزیره کوچک کلمبیا در Providencia را منفجر کرد ، جایی که رئیس جمهور کلمبیا ایوان دوکه گفت یک نفر کشته شده و 98 درصد زیرساخت های جزیره “تحت تأثیر قرار گرفته است”.

یوتا سی امین طوفان در شدیدترین فصل طوفان های آتلانتیک در سال جاری بود. فیل كلوتزباخ ، محقق طوفان در دانشگاه ایالتی كلرادو ، گفت: این طوفان در اواخر فصل بیش از هر طوفان ثبت شده در رده 5 كه در كوبا در 8 نوامبر 1932 به اوج خود رسید ، ایجاد شد.

فصل طوفان رسما در تاریخ 30 نوامبر به پایان می رسد.[ad_2]

منبع: elitenews.ir