دمای قطب شمال به طرز شگفت انگیزی از آنچه که باید گرم است


این موضوع چندین سال است که ادامه می یابد ، به خصوص در پاییز ، اما این باعث نمی شود که هواشناسان مانند من اذیت شوند: دمای هوا در قطب شمال به طرز شگفت انگیزی از آنچه که باید ، گرم است.

طبق گفته های رله لایزر دانشگاه ماین ، آخر هفته آخر دایره قطب شمال به طور متوسط ​​12 درجه فارنهایت بالاتر از حد طبیعی بود. این فقط یک مکان نیست ، بلکه میانگین آن برای کل 7.7 میلیون مایل مربع است. این یک منطقه بزرگ است ، تقریباً دو برابر کل کل ایالات متحده ، با میانگین 12 درجه بالاتر از حد طبیعی.

اکنون در قطب شمال بسیار گرم نیست. دما در بسیاری از نقاط نزدیک به صفر است. اما همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید ، که انحراف از لکه های سایه دار قرمز روشن را نشان می دهد ، درجه حرارت بالاتر از 20 درجه سانتیگراد (30-40 درجه فارنهایت) بالاتر از آنچه در این زمان باید باشد ، نشان می دهد. از سال.

دکتر زک لیب ، متخصص آب و هوای قطب شمال در دانشگاه ایالتی کلرادو گفت: “همه چیز آنجاست ، اما این یک یادآوری سالانه از تغییر سریع آب و هوا است که در قطب شمال شاهد آن هستیم.”

اگرچه سرعت گرم شدن کره زمین سریعترین چیزی است که طی میلیونها سال مشاهده کرده ایم ، اما در هیچ کجا سریعتر از قطب شمال گرم نمی شود. دما در قطب شمال با سه برابر سرعت بقیه کره زمین افزایش یابد.

در سال 2020 ، گرم شدن در قطب شمال در بالاترین سطح از گذشته است.

روند گرم شدن سریع در قطب شمال را می توان در ترکیب بی نظیر اقیانوس منجمد شمالی جستجو کرد ، که به سرعت در حال تغییر است. قطب شمال است که عمدتا یک اقیانوس پوشش داده شده با میلیون ها مایل مربع از یخ دریا برای بسیاری از سال است. اما از دهه 1970 ، میزان یخ دریا در حال کاهش است به سرعت و حجم یخ دریا دو سوم کاهش یافت.

مقایسه-ضخامت یخ دریا-1980-تا -2020.png
ضخامت یخ های دریای قطب شمال طی دهه های اخیر به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

زک لیب


هر ساله ، یخ های دریای قطب شمال در ماه سپتامبر به کمترین میزان خود می رسد. امسال دومین پایین ترین رکورد بود. در حالی که این به خودی خود مهم است ، اما آنچه بعد اتفاق افتاد حتی بیشتر تعجب آور بود. بازیابی یخ های دریایی برای چندین هفته متوقف شد و رکوردهای ماه اکتبر را شکست کمترین درجه یخ دریا در حال ضبط.

این امر منجر به گذرگاه شمال شرقی در امتداد ساحل سیبری شد که پیش از این به ندرت باز شده بود و برای رکورد 112 روز قابل عبور بود و رکورد قدیمی را حدود یک ماه شکست.

اگرچه قطب شمال در طول سال گرم می شود ، اما شدیدترین گرمایش – معروف به تشدید قطب شمال – در ماههای پاییز اتفاق می افتد.

لیب توضیح می دهد: “تمام گرمای جذب شده از تابستان به اقیانوس ، هنگامی كه یخ دریا قبل از زمستان شروع به اصلاح می كند ، دوباره به جو منتقل می شود.” “وجود دارد [still] منطقه وسیعی از آبهای آزاد که به طور معمول پوشیده از یخ دریا است. “

در نتیجه ، کمبود پوشش یخ دریا و آب آزاد باعث می شود تا گرما از اواخر فصل از اقیانوس به فضای مناسب منتقل شود. این دما را به سطح غیرطبیعی می رساند.

نمودار زیر نشان می دهد که چگونه تقویت قطب شمال در ماه های پاییز باعث تحریک گرم شدن سریعتر از هر زمان دیگر سال می شود.

Labe توضیح می دهد: “قطب شمال از حالت یخ های قدیمی و ضخیم دریایی برای اولین بار به حالت یخ های نازک و همراه با گرم شدن سریع دمای اقیانوس و هوا منتقل شده است.”

قطب شمال-یخ-پسوند-از-xx-zack-labe.png

زک لیب


این پیامدهای فراتر از اقیانوس منجمد شمالی دارد. در سیبری ، از ژانویه تا ژوئن سال 2020 ، یک موج گرما بسیار گسترده ، طولانی و شدید ظاهر شد ، به طوری که دانشمندان دریافتند که اساساً غیرممکن است بدون تغییرات اقلیمی ساخته دست بشر و حداقل 600 برابر بیشتر از گرم شدن گلخانه ساخته می شود.

این گرمای غیرمعمول در طول سال ادامه دارد.

بنابراین همه اینها برای اکثر جمعیت جهان که در جنوب قطب شمال زندگی می کنند ، به چه معناست؟ این یکی از مواردی است که به طور فشرده مورد تحقیق و بحث در حال حاضر در زمینه علوم اقلیم قرار گرفته و هنوز هم پاسخ روشنی ندارد.

با وقوع چنین تغییرات چشمگیری در قطب شمال ، دانشمندان اتفاق نظر دارند که دومینو ناگزیر اثر دومینو خواهد داشت. در حالی که هنوز جزئیات در دست بررسی است ، آنچه واضح تر به نظر می رسد این است که تقویت قطب شمال به طور بالقوه با تغییر جریان های هدایت کننده اتمسفر و شاید حتی اقیانوسی به اوضاع آب و هوایی بیشتری در نیم کره شمالی مرتبط است.

Labe می گوید ، آنچه در قطب شمال اتفاق می افتد با پیش بینی های ما در مدل های جهانی آب و هوا مطابقت دارد و به پیش بینی های آینده اعتبار می بخشد. وی هشدار داد که باید توجه زیادی به تغییرات چشمگیر قطب شمال داشته باشیم ، زیرا این زنگوله ای برای بقیه ماست: “قطب شمال در واقع نشانه هشدار تغییرات آب و هوایی در آینده در سایر نقاط کره زمین است.”
منبع: elitenews.ir

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*