[ad_1]

مقامات گفتند ، یک تلسکوپ رادیویی عظیم در پورتوریکو ، که مدتهاست نقشی اساسی در اکتشافات نجومی دارد ، روز سه شنبه فرو ریخت. رصدخانه آرسیبوشناخته شده به عنوان پس زمینه یک صحنه کلیدی در جیمز باند “GoldenEye” و سایر بازدیدهای هالیوود از ماه آگوست پس از اینکه یک کابل کمکی خرد شد و باعث آن شد ، بسته شده اند زخم 100 متری روی صفحه رفلکتور.

سپس یک کابل اصلی در اوایل ماه نوامبر شکسته شد و باعث شد بنیاد ملی علوم فقط چند هفته بعد اعلام کند که قصد دارد تلسکوپ رادیویی را خاموش کند زیرا خسارت بسیار زیاد بود.

بسیاری از دانشمندان و پورتوریكایی ها از این خبر ابراز تاسف كردند و برخی از آنها در حین مصاحبه ها پاره می شدند. دبورا مارتورل ، کارشناس هواشناسی در پورتوریکو ، اوایل روز سه شنبه در توئیتی نوشت: “دوستان ، من عمیقا متاسفم که اعلام کردم سکوی رصدخانه Arecibo به هم ریخته است.”

این دومین رادیو تلسکوپ بزرگ جهان بود و بیش از نیم قرن در حال کار بود.

این رصدخانه نمادین که توسط بنیاد ملی علوم از طریق دانشگاه فلوریدا مرکزی کار می کند ، از یک آنتن ثابت به عرض 1000 فوت ساخته شده در یک فرورفتگی کاسه ای شکل ساخته شده است که منعکس کننده امواج رادیویی از فضا به یک سکوی ابزار 900 تنی 450 فوت بالاتر از کابل است. از سه برج پشتیبانی.

111920-arecibo1.jpg
رصدخانه Arecibo با عرض 1000 فوت در پورتوریکو قبل از آسیب دیدگی منجر به فروپاشی آن شد.

دانشگاه فلوریدا مرکزی


به مدت 57 سال ، رصدخانه نقش اصلی را در مشاهده اهداف فضایی عمیق ، اجسام موجود در منظومه شمسی و استفاده از لیزرهای قدرتمند ، ترکیب و رفتار لایه های فوقانی زمین داشته است.

پیش از فروپاشی ، رصدخانه در برابر طوفان ها و زلزله مقاومت کرد و در فیلم هایی مانند GoldenEye و Contact نقش اصلی را بازی کرد.

111920-arecibo-damage.jpg
در 10 آگوست سال 2020 ، یک کابل کمکی از برج پشتیبانی بیرون کشیده شد و در رگ زیر شکسته شد و زخمی به طول 100 فوت پاره شد.

دانشگاه فلوریدا مرکزی


بیل هاروود در تهیه این گزارش مشارکت داشته است.[ad_2]

منبع: elitenews.ir

ایندکسر