[ad_1]

TOPSHOT-ETHIOPIA-UNREST
اعضای شبه نظامی آمهارا که در کنار نیروهای فدرال و منطقه ای علیه نیروهای در منطقه Tigray شمالی می جنگند از شهر گوندار در 8 نوامبر سال 2020 عبور می کنند.

EDUARDO SOTERAS / خبرگزاری فرانسه / گتی


ژوهانسبورگ ، آفریقای جنوبی – در حالی که بیشتر جهان با نگرانی در انتظار نتایج انتخابات ریاست جمهوری هفته گذشته آمریکا بود ، ابی احمد نخست وزیر اتیوپی در حال اعزام نیرو از کشور خود به شمال بود. وی گفت که نیروهای وفادار به اداره منطقه ای در استان تیگرئی به یک پایگاه نظامی دولت ملی حمله کرده اند و او برای خنثی کردن خشونت پاسخ می دهد.

اما بحران به سرعت بالا گرفت ، رویترز و AP با استناد به منابع دولتی گفتند که صدها نفر از هر دو طرف کشته شده اند. هیچ تأیید مستقلی در مورد ارقام وجود ندارد ، زیرا دولت ابی ارتباطات خود را در Tigray قطع کرده است.

تشدید سریع بحران ، بسیاری از ناظران را به خصوص پس از رهبر اتیوپی شوکه کرده است جایزه صلح نوبل را دریافت کرد فقط سال گذشته برای کمک به دو دهه درگیری با اریتره همسایه پایان دهد.

وی با یک برنامه بلند پروازانه به قدرت رسید ، وعده داد که یکی از سرکوبگرترین کشورهای آفریقا را تغییر داده و فساد را ریشه کن کند. جبهه مردمی برای آزادی تیگر معتقد است که تلاش های وی به طور نامتناسبی هدایت می شود.

عکس پرونده: ابی احمد ، نخست وزیر اتیوپی در یک کنفرانس مطبوعاتی در دفتر خود در آدیس آبابا صحبت می کند
ابی احمد نخست وزیر اتیوپی در یک کنفرانس مطبوعاتی در دفتر خود در آدیس آبابا ، اتیوپی ، 1 آگوست 2019 صحبت می کند.

روترها


قبل از انتخاب ابیا ، مردم قومی Tigrayan بر سیاست ملی اتیوپی تسلط داشتند ، اگرچه آنها فقط حدود 6٪ از جمعیت را تشکیل می دادند. ابی به بزرگترین گروه قومی کشور ، اورومو تعلق دارد.

نقطه عطف در ماه سپتامبر اتفاق افتاد ، زمانی که ابی انتخابات پارلمانی را به دلیل ویروس کرونا به تعویق انداخت. رهبران Tigray گفتند که Aiby ترفند برای به دست گرفتن قدرت است ، و با این ممنوعیت مخالفت کردند و انتخابات خود را در منطقه ادامه دادند. تنش ها هفته گذشته با حمله ادعایی به پایگاه نظامی به اوج خود رسید.

روز دوشنبه ، ابی درگیری ها را به عنوان “عملیات اجرای قانون” انجام داد که به گفته وی به محض خلع سلاح جنایت جنایی ، بازسازی اداره قانونی منطقه و بازداشت فراریان دستگیر و به محاکمه قضایی منتهی می شوند – همه اینها به سرعت در دسترس “است. ”

سازمان ملل متحد پیشنهاد کرده است که به حل و فصل منازعات کمک کند و اتحادیه آفریقا خواستار آتش بس شده است ، اما از روز سه شنبه تاکنون هیچ پیشرفت قابل توجهی وجود نداشته است ، زیرا این نگرانی عمیق است که اتیوپی می تواند وارد همه جنگهای داخلی قومی شود.

ابی گفت که او درخواست های بین المللی برای ایجاد آرامش را نادیده نگرفته و قاطعانه این که کشورش در آستانه جنگ داخلی است را انکار کرد.

گزارش شده است که روز سه شنبه نیروهای ابی کنترل فرودگاه تیگره را در دست گرفتند ، زیرا ادعا می کند که همسایگی اریتره درگیر جنگ است و این امر نشان می دهد که این بحران نه تنها جنگ داخلی بلکه درگیری منطقه ای را نیز در پی دارد.

رهبر دگرایون گبرمیهائیل ، اریتره را متهم کرد که با حمله به نیروهای منطقه ای ، برای پشتیبانی نیروهای ابی ، نیروهای خود را به آن طرف مرز فرستاده است. عثمان صالح محمد ، وزیر امور خارجه اریتره ، این ادعا را در مصاحبه تلفنی با رویترز رد کرد و گفت که این یک درگیری داخلی برای اتیوپی است. وی گفت: “ما بخشی از درگیری نیستیم.”

[ad_2]

منبع: elitenews.ir

ایندکسر