رهبر معظم ایران آیت الله علی خامنه ای قول داده انتقام ترور محسن فهری زاده را بگیرد


رهبر معظم ایران روز شنبه خواستار “مجازات نهایی” افرادی که در پشت این کشور هستند ، شد ترور دانشمندی مرتبط با برنامه هسته ای نظامی منحل شده تهران، ترور جمهوری اسلامی اسرائیل را مقصر دانست.

اسرائیل ، که مدت هاست در میان تنش ها بر سر برنامه هسته ای تهران مظنون به قتل دانشمندان ایرانی است ، هنوز در مورد ترور روز جمعه محسن فهری زاده اظهار نظری نکرده است. با این حال ، این حمله نشانه های یک کمین به سبک نظامی بود که با دقت برنامه ریزی شده بود.

درست همانطور که جو بایدن ، رئیس جمهور منتخب آمریکا اظهار داشت که دولت وی می تواند به توافق هسته ای تهران با قدرت های جهانی که ترامپ قبلاً از آن استعفا داده بود ، این ترور تهدید به ایجاد مجدد تنش میان ایالات متحده و ایران در روزهای پایانی دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ است. کنار کشیدن. پنتاگون اوایل روز شنبه اعلام کرد که ناو هواپیمابر USS Nimitz را به خاورمیانه برگردانده است.

آیت الله علی خامنه ای ، رهبر انقلاب ، در بیانیه ای فهری زاده را “دانشمند برجسته و برجسته ای در زمینه هسته ای و دفاعی” خواند. خامنه ای گفت که اولویت اول ایران پس از ترور “مجازات نهایی عاملان و کسانی که آن را دستور داده اند” بوده است. وی جزئیات را بیان نکرد.

رئیس جمهور حسن روحانی که در اوایل روز شنبه در جلسه کارگروه دولت خود در زمینه ویروس کرونا صحبت کرد ، اسرائیل را مسئول این قتل دانست.

روحانی گفت که مرگ فهری زاده برنامه هسته ای او را متوقف نخواهد کرد ، چیزی که خامنه ای نیز گفت. برنامه هسته ای غیرنظامی ایران به آزمایشات خود ادامه داده و اکنون اورانیوم را به 4.5٪ ، بسیار کمتر از 90٪ سطح سلاح ، غنی می کند.

اما تحلیلگران فهری زاده را با هم ترازی با رابرت اوپنهایمر ، دانشمندی كه در زمان جنگ جهانی دوم پروژه منهتن آمریكا را رهبری كرد و بمب اتم را ایجاد كرد مقایسه می كنند.

روحانی گفت: “ما به موقع به قتل شهید فهری زاده پاسخ خواهیم داد.”

وی افزود: ملت ایران باهوش تر از به دام افتادن صهیونیست ها است آنها به فکر ایجاد هرج و مرج هستند.

حمله روز جمعه در آبسرد ، روستایی در شرق پایتخت ، عقب نشینی برای نخبگان ایران صورت گرفت. تلویزیون دولتی ایران گفت: یک کامیون قدیمی حامل مواد منفجره که زیر بار چوبی پنهان شده بود در نزدیکی یک سدان حامل فهریزاده منفجر شد.

خبرگزاری نیمه رسمی تسنیم گزارش داد ، هنگامی که سدان فهری زاده متوقف شد ، حداقل پنج فرد مسلح ظاهر شدند و با آتش سریع ماشین را غارت کردند.

پس از آنکه پزشکان و پیراپزشکان نتوانستند او را زنده کنند ، فهری زاده در بیمارستان درگذشت. از دیگر مجروحان می توان به محافظان فهری زاده اشاره کرد. عکس ها و ویدئوهایی که به صورت آنلاین به اشتراک گذاشته شده نشان می دهد یک نیسان سدان با سوراخ گلوله در شیشه جلو و خون جمع شده در جاده وجود دارد.

عکسی که خبرگزاری نیمه رسمی فارس منتشر کرده صحنه ای است که محسن فهری زاده در آبسرد ، شهری کوچک در شرق پایتخت تهران ، ایران ، در تاریخ 27 نوامبر سال 2020 کشته شد.
عکسی که خبرگزاری نیمه رسمی فارس منتشر کرده صحنه ای است که محسن فهری زاده در آبسرد ، شهری کوچک در شرق پایتخت تهران ، ایران ، در تاریخ 27 نوامبر سال 2020 کشته شد.

آژانس فارس از طریق AP


ساعاتی پس از حمله ، پنتاگون اعلام کرد که ناو هواپیمابر USS Nimitz را به خاورمیانه برگردانده است ، اقدامی غیرمعمول زیرا این ناو قبلاً ماه ها در منطقه بوده است. وی دلیل کاهش این تصمیم را کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان و عراق عنوان کرد و گفت: “داشتن توانایی های دفاعی اضافی در منطقه برای پاسخگویی به هر شرایط پیش بینی نشده منطقی است.”

این حمله درست چند روز قبل از دهمین سالگرد ترور مجید شهریاری ، دانشمند هسته ای ایران انجام شد که تهران او را نیز مسئول اسرائیل می داند. این و دیگر قتلهای هدفمند در زمانی رخ داد که به اصطلاح ویروس استاکس نت ، که تصور می شود یک موجود اسرائیلی و آمریکایی باشد ، سانتریفیوژهای ایران را نابود کرد.

این حملات به دلیل ترس غربی ها از برنامه هسته ای ایران صورت گرفت. تهران مدتهاست که اصرار دارد برنامه اش مسالمت آمیز باشد. فهری زاده ، به اصطلاح رهبری می کند برنامه AMAD ایران ، که اسرائیل و غرب می گویند عملیاتی نظامی برای بررسی ساخت سلاح هسته ای است. آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید “برنامه ساخت یافته” در سال 2003 پایان یافت.

بازرسان آژانس انرژی هسته ای آژانس بین المللی انرژی هسته ای در حال توقیف سایت های هسته ای ایران به عنوان بخشی از توافق هسته ای گره گشا با قدرت های جهانی هستند که شاهد محدود کردن غنی سازی اورانیوم در مقابل تهران برای لغو تحریم های اقتصادی بوده اند.

به دنبال خروج ترامپ از توافق در سال 2018 ، ایران تمام این محدودیت ها را کنار گذاشته است. اکنون کارشناسان معتقدند که در صورت تصمیم به تعقیب بمب ، ایران دارای اورانیوم غنی شده کافی برای تولید حداقل دو سلاح هسته ای است. در همین حال ، یک کارخانه پیشرفته سانتریفیوژ در تأسیسات هسته ای نطنز ایران در ژوئیه منفجر شد ، در حالی که تهران اکنون آن را حمله خرابکار می نامد.

فهری زاده ، متولد 1958 ، توسط شورای امنیت سازمان ملل و ایالات متحده به دلیل فعالیت در AMAD مورد تحریم قرار گرفت. ایران همیشه او را استاد فیزیک دانشگاه توصیف کرده است. فهری زاده ، یکی از اعضای سپاه پاسداران ، در حال عکاسی از جلساتی که آیت الله علی خامنه ای ، رهبر معظم ایران حضور داشت ، مشاهده شد ، که نشان از اهمیت وی برای حکومت دینی ایران است.

در سال های اخیر ، لیست های تحریم های ایالات متحده وی را به عنوان رئیس سازمان نوآوری و تحقیقات دفاعی ایران معرفی کرده اند. وزارت امور خارجه این سازمان را سال گذشته توصیف کرد که روی “فعالیت های تحقیق و توسعه استفاده دوگانه که جنبه های آنها برای سلاح های هسته ای و سیستم های تحویل سلاح های هسته ای مفید است” کار می کند.

در همین حال ، مأموریت سازمان ملل متحد در سازمان ملل متحد ، کار اخیر فهری زاده را “ایجاد اولین آزمایش خودكارون COVID-19” و نظارت بر تلاش های تهران برای تولید واكسن ویروس كرونا توصیف كرد.


منبع: elitenews.ir

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*