[ad_1]

سرگرمی های خلاقانه مانند نقاشی ، لحاف دوزی ، سفالگری یا کارهای چوبی می توانند با افزایش سن مغز شما را تیز نگه دارند.

یک مطالعه جدید توسط محققان در کلینیک مایو ، مزایای تعدادی از فعالیت ها را در سنین میانسالی و پیری بررسی کرد و دریافت که انجام یک سرگرمی خلاقانه به کاهش خطر ابتلا به زوال عقل و حفظ حافظه کمک می کند.

علاوه بر هنر و صنایع دستی ، این مطالعه که روز چهارشنبه در مجله Neurology منتشر شده است ، مزایای طولانی مدت فعالیت های اجتماعی مانند کلوپ کتاب ، فیلم ، کنسرت ، اوقات با دوستان و مسافرت را بررسی می کند. این مطالعه همچنین به بررسی فواید سرگرمی رایانه ای برای سلامتی از جمله گشت و گذار در اینترنت ، بازی های ویدیویی و حتی خرید آنلاین می پردازد.

همه آنها کمک کردند – اما فعالیتهای هنری م mostثرترین به نظر می رسید.

“شواهد کافی در اینجا وجود دارد که نشان می دهد فعالیت اجتماعی ، ذهنی – همراه با آنچه از تحقیقات دیگر می دانیم ، فعالیت جسمی – احتمالاً بر روی اینکه شما به صورت آنلاین دچار زوال عقل می شویم تأثیر می گذارد. از نظر ذهنی و جسمی فعال باشید. “دکتر جیمز لورنتز ، متخصص مغز و اعصاب در مرکز بهداشت مغز در کلینیک کلیولند ، کلینیک لو رووی گفت.

محققان از 256 نفر با میانگین سنی 87 سال در مورد نحوه استفاده از اوقات فراغت خود تحقیق کردند. در ابتدای مطالعه مشخص نشد که هیچ یک از شرکت کنندگان در حافظه یا تفکر مشکل دارند. ارزیابی های بعدی تقریباً چهار سال بعد ، 121 نفر دچار اختلال شناختی خفیف شدند.

محققان دریافتند که شرکت کنندگان در سرگرمی های هنری مانند نقاشی ، نقاشی یا مجسمه سازی در سنین میانسالی و پیری 73٪ کمتر از کسانی که این کار را انجام نمی دهند دچار نقص شناختی خفیف می شوند. کسانی که صنعتگر هستند – کارهایی مانند سفالگری ، نجاری ، لحاف کاری یا خیاطی – 45 درصد کمتر دچار نقص شناختی خفیف می شوند.

فعالیت های اجتماعی نیز اهمیت داشت. افرادی که در سنین میانسالی و پیری معاشرت و فعالیتهای گروهی انجام می دادند ، 55 درصد کمتر از کسانی که این سن را نداشتند دچار نقص شناختی می شوند.

سرانجام ، این مطالعه نشان داد افرادی که به طور منظم از رایانه استفاده می کنند 53 درصد خطر ابتلا به اختلال شناختی خفیف را کاهش می دهند.

لورنتز در یک ایمیل به CBS News گفت: “بسیاری از محققان نظریه پردازی می کنند که تحریک مغز از طریق فعالیت های جسمی و ذهنی باعث افزایش فاکتورهای رشد می شود که به سلول های مغز کمک می کند تا عملکرد بهتری داشته باشند و از مرگ آنها جلوگیری می کند.”

نویسندگان مطالعه می گویند برای اینکه چنین سرگرمی هایی مزیت محافظتی برای عملکردهای شناختی داشته باشند ، باید آنها را در میانسالی شروع کنید.

تحقیقات قبلی نشان داده است که ورزش منظم و درگیر شدن در فعالیت های چالش برانگیز ذهنی مانند جدول کلمات متقاطع یا یادگیری مهارت های جدید نیز می تواند از کاهش حافظه جلوگیری کند.

با این حال ، حتی با فعالیت های تحریک کننده ، افرادی که دارای برخی از بیماری های مزمن سلامتی مانند فشار خون بالا در میانسالی و افسردگی هستند ، هنوز هم در معرض خطر بیشتری از نقص شناختی قرار دارند.

انستیتوی ملی پیری ، بنیاد پزشکی مایو و پروژه اپیدمیولوژی روچستر 53 این مطالعه را پشتیبانی کردند.

[ad_2]

منبع: elitenews.ir