سطح گازهای گلخانه ای علی رغم تشویق “انسداد” انسداد COVID ، در سطح جدیدی است


ژنو – سازمان ملل روز دوشنبه گفت: گازهای گلخانه ای در جو ، عامل اصلی تغییر آب و هوا ، در سال گذشته به بالاترین رکورد رسیده و در سال 2020 علی رغم اقدامات جلوگیری از همه گیری COVID-19 ، به افزایش خود ادامه می دهد.

در همین حال ، رئیس سازمان جهانی هواشناسی (WMO) ، پتری تاالاس ، از وعده های چندین کشور مبنی بر تمرکز بر فناوری آب و هوا استقبال کرد زیرا آنها به دنبال احیای اقتصاد خود پس از بحران ویروس کرونا هستند.

وی در گفتگو با خبرنگاران ، نسبت به قول رئیس جمهور منتخب ایالات متحده جو بایدن در مورد بازگشت کشورش به توافقنامه آب و هوایی پاریس ابراز خوشبینی کرد ، امیدوار است که “اثرات (دامنه) دومینو بتواند انگیزه برخی کشورهای دیگر را نیز ایجاد کند.”

با این حال ، آژانس سازمان ملل متحد این ایده را که این انسداد و سایر اقدامات برای کنترل بیماری همه گیر می تواند به خودی خود بخشی از آسیب های ناشی از افزایش روزافزون انتشار گازهای گلخانه ای در دهه های اخیر را برطرف کند.


چگونه همه گیری ویروس کرونا می تواند بر آب و هوا تأثیر بگذارد …

06:24

در حالی که میزان انتشار امسال کاهش یافته است، WMO هشدار داد که این امر غلظت های رکورددار گازهای گلخانه ای را که گرما را در هوا به دام می اندازند محدود نمی کند ، باعث افزایش دما ، باعث بالا رفتن سطح دریا و رانندگی برای هوای شدیدتر می شود.

Taalas گفت: “کاهش انتشار گازهای گلخانه ای همراه با قفل فقط یک تغییر کوچک در برنامه طولانی مدت است.” “ما به یکنواخت سازی منحنی نیاز داریم.”

بولتن اصلی سالانه WMO برای گازهای گلخانه ای می گوید برآوردهای اولیه نشان می دهد که انتشار دی اکسید کربن (CO2) روزانه در سراسر جهان در شدیدترین دوره خاموش شدن 17 درصد کاهش می یابد.

پیش بینی می شود تأثیر سالانه بین 4.2 تا 7.5 درصد کاهش یابد.

وی گفت ، اما این منجر به کاهش غلظت CO2 در اتمسفر نمی شود و هشدار داد که تأثیر غلظت ها “از نوسانات طبیعی سال به سال بیشتر نیست”.

نرخ رشد بی سابقه

WMO گفت ، غلظت CO2 همچنان افزایش خواهد یافت ، هرچند با سرعت کمی آهسته تر ، و افزود که این میزان بیش از 0.23 قسمت در میلیون (ppm) در سال کندتر از مسیر قبلی نخواهد بود – البته در محدوده طبیعی. فاصله سالانه 1.0 ppm.

میزان انتشار گازهای گلخانه ای عامل اصلی تعیین کننده میزان گازهای گلخانه ای است ، اما سطح غلظت اندازه گیری آن چیزی است که پس از مجموعه ای از فعل و انفعالات پیچیده بین جو ، زیست کره ، لیتوسفر ، کریوسفر و اقیانوس ها باقی می ماند.


محققان در حال تکمیل بزرگترین اکتشاف قطب شمال هستند

03:25

CO2 مهمترین گاز گلخانه ای طولانی مدت در اتمسفر مرتبط با فعالیتهای انسانی است و تقریباً دو سوم گرم شدن کره زمین را به عهده دارد.

در خبرنامه WMO غلظت CO2 در جو در سال 2019 با 410 ppm در مقایسه با 407.8 ppm در 2018 ذکر شده است و می گوید این افزایش در سال جاری نیز ادامه داشته است.

Taalas با ابراز نگرانی از اینکه “فقط چهار سال بعد ، ما از 410 ppm عبور کرده ایم ، با اشاره به اینکه جهان آستانه جهانی 400 ppm را نقض کرده است.

“چنین سابقه رشد در تاریخ سوابق ما هرگز دیده نشده است.”

آژانس سازمان ملل متحد گفت از سال 1990 افزایش 45 درصدی در اصطلاح اجباری تشعشعی وجود داشته است که این اثر گرم کننده بر آب و هوای گاز گلخانه ای است.

گازهای گلخانه ای

Taalas گفت: “دی اکسید کربن برای قرنها در جو و حتی بیشتر در اقیانوس می ماند.”

وی گفت: “آخرین باری که زمین سه یا پنج میلیون سال پیش غلظت قابل مقایسه ای از CO2 را تجربه کرده است.”

دومین گاز گلخانه ای متداول در جو است متان – تا حدی توسط گاو و تخمیر از محصولات برنج ساطع می شود – که حدود 16٪ گرم شدن زمین را به عهده دارد.

در سال 2019 ، سطح متان در 260٪ از سطح قبل از صنعت ، در 1877 قسمت در میلیارد بود (ppb).

WMO گفت ، افزایش اندازه گیری 2018 کمی کمتر از افزایش سالانه قبلی است ، اما هنوز هم بیشتر از میانگین 10 ساله است.

در همین حال غلظت اکسید نیتریک ، سومین گاز اصلی گلخانه ای ، که عمدتا توسط کودهای کشاورزی ایجاد می شود ، در سال گذشته به 332 ppb رسیده است ، یا 123٪ بالاتر از سطح قبل از صنعت.

افزایش آن از 2018 به 2019 نیز کمتر از مشاهده شده از سال 2017 تا 2018 است ، اما در یک سطح با متوسط ​​نرخ رشد سالانه در دهه گذشته است.


منبع: elitenews.ir

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*