[ad_1]

ماناگوا نیکاراگوئه – طوفان سریع یوتا کارائیب غربی را جارو می کند و با مقابله با آن طوفانی از گروه 4 بسیار خطرناک می شود همان قسمت از آمریکای مرکزی که توسط چنین طوفان قدرتمند اتا کوبیده شده است کمی بیش از یک هفته پیش

طبق مرکز ملی طوفان های ایالات متحده در میامی ، تخلیه ها در مناطق کم ارتفاع نیکاراگوئه و هندوراس در نزدیکی مرز مشترک خود انجام می شود ، که به نظر می رسد منطقه زمین احتمالی ایوتا باشد. یکشنبه شب باد و باران در سواحل نیکاراگوئه احساس می شد.

یوتا اوایل روز یکشنبه به یک طوفان تبدیل شد و به سرعت نیرو گرفت و انتظار می رفت که شب از روی جزیره پراویدنس کلمبیا عبور کند. اوایل روز دوشنبه به یک طوفان خطرناک گروه 3 تبدیل شد و با نزدیک شدن به اواخر روز دوشنبه به سرزمین اصلی آمریکای مرکزی ، به سرعت به گروه 4 تبدیل شد.

hurricane-iota-04a-111620.jpg
توفان یوتا در سواحل آمریکای مرکزی در مرز بین نیکاراگوئه و هندوراس در اوایل 16 نوامبر سال 2020.

مرکز ملی طوفان


مرکز توفان های هوایی اعلام کرد که در اوایل دوشنبه حداکثر وزش باد شدید ایوتا با سرعت 145 مایل در ساعت بود. در حدود 170 مایلی جنوب شرقی Cabo Gracias a Dios در مرز بین نیکاراگوئه و هندوراس متمرکز شده بود و با سرعت 10 مایل در ساعت در حال حرکت به سمت غرب بود.

پیش بینی می شود که یوتا در شمال نیکاراگوئه ، هندوراس ، گواتمالا و جنوب بلیز 8 تا 16 اینچ باریده و در مناطق جدا شده تا 30 اینچ باریده شود. مرکز طوفان گفت ، کاستاریکا و پاناما نیز ممکن است باران شدید و احتمال جاری شدن سیل را متحمل شوند.

این مرکز همچنین گفت: “افزایش طوفان تهدید کننده زندگی” سطح آب را در بعضی نقاط در امتداد سواحل نیکاراگوئه و هندوراس 10 تا 15 فوت بالاتر از حد طبیعی افزایش می دهد.

Iota در حال حاضر یک سیستم رکورد بود ، سی امین طوفان در فصل طوفان های شدید امسال در اقیانوس اطلس. اینگونه فعالیتها توجه به تغییرات آب و هوایی را جلب کرده است ، دانشمندان می گویند باعث ایجاد طوفانهای مرطوب تر ، قوی تر ، مکرر و مخرب تر می شود.

در هندوراس ، تخلیه اجباری قبل از آخر هفته آغاز شد و تا یکشنبه شب ، 63 هزار و 500 نفر در 379 پناهگاه در منطقه شمالی بودند ، در حالی که کل کشور در آماده باش بود.

مقامات نیکاراگوئه گفتند که تا اواخر بعد از ظهر یکشنبه ، حدود 1500 نفر ، تقریبا نیمی از آنها کودک ، از مناطق کم ارتفاع در قسمت شمال شرقی کشور ، از جمله تمام ساکنان Cayo Miskitos ، تخلیه شده اند. مقامات گفتند 83،000 نفر در منطقه در معرض خطر هستند.

باد و باران از یکشنبه شب در بیلوی ، یک شهر ساحلی نیکاراگوئه ، جایی که مردم در بازار روز و فروشگاه های سخت افزار را شلوغ می کردند ، در جستجوی ورق های پلاستیکی ، ناخن ها و سایر مواد برای تقویت خانه های خود ، درست مثل قبل از طوفان اتا ، احساس می شد. در تاریخ 3 نوامبر.

چند تن از ساکنان بیلی ابراز نگرانی کرده اند که به زودی پس از اتا ، خانه های آنها با Iota مخالفت نخواهند کرد. تلویزیون محلی نشان داد که مردم با قایق های چوبی ، کودکان کوچک ، و همچنین سگ و مرغ حمل می شوند.

مقامات هشدار داده اند كه خطر بالا است زیرا یوتا احتمالاً در مناطقی فرود می آید كه در اثر باران های سیل آسا خاک بیشتر از آب اشباع شده و بیشتر در معرض رانش زمین و سیل قرار دارد.

اتا یک ظرف غذا ایجاد کرد ، نیکاراگوئه به عنوان طوفان دسته 4 و کشته شدن حداقل 120 نفر در اثر باران های سیل آسا باعث جاری شدن سیل صاعقه و لغزش گل و لای در مناطقی از آمریکای مرکزی و مکزیک شد. سپس از طریق کوبا ، فلوریدا کیز و اطراف خلیج مکزیک پیچ و خم کرد ، قبل از اینکه دوباره به ساحل نزدیک سیدار ، فلوریدا ، و انداختن در فلوریدا و کارولینا

اتا بیست و هشتمین طوفان در فصل طوفان های امسال بود و در سال 2005 رکورددار نام طوفان شد. تتا ، بیست و نهمین ، در شرق اقیانوس اطلس بود و به یکشنبه باقیمانده باقیمانده تبدیل شد.

پایان رسمی فصل توفان 30 نوامبر است.

[ad_2]

منبع: elitenews.ir