[ad_1]

توفان یوتا روز سه شنبه با وزش باد فریاد زده به نیکاراگوئه برخورد کرد و موج سواری کرد و ده ها هزار نفر را از خانه های خود در همان بخش ساحل کارائیب که دو هفته پیش توسط طوفانی به همان اندازه قدرتمند نابود شده بود ، تعقیب کرد. میزان خسارت مشخص نیست ، زیرا بیشتر مناطق آسیب دیده فاقد برق و تلفن و خدمات اینترنتی هستند و وزش باد شدید مانع پخش رادیویی می شود.

گیلرمو گونزالس ، مدیر آژانس مدیریت اضطراری نیکاراگوئه گفت ، گزارش های اولیه از ساحل شامل درختان سرنگون شده و تیرهای برق و سقف هایی است که از خانه ها و مشاغل سلب شده است. بیش از 40،000 نفر در پناهگاه ها بودند.

بعدا ، روساریو موریلو ، معاون رئیس جمهور و بانوی اول نیکاراگوئه گفت که یک خواهر و برادر 11 و 8 ساله در تلاش برای عبور از رودخانه متورم سولرا در جامعه لا پینوئلا غرق شدند. گزارش هایی از مفقود شدن افراد دیگر در همان منطقه گزارش شده است.

یک روز زودتر ، یوتا در طوفان رده 5 شدت گرفت ، اما با نزدیک شدن به ساحل و ایجاد زمینی با حداکثر بادهای ثابت 155 مایل در ساعت ، ضعیف شد. این سیستم در حدود 30 مایلی جنوب شهر پورتو کابیزاس نیکاراگوئه ، همچنین به عنوان Bilvi ، به ساحل آمد. فقط 15 مایل جنوب کجا بود طوفان اول خشکسالی را در 3 نوامبر درست مثل طوفان رده 4 ایجاد کرد.

بعد از ظهر روز سه شنبه ، یوتا به طوفان گرمسیری کوچکتر شد و در حال حرکت به سمت داخلی شمال نیکاراگوئه بود. حداکثر وزش باد ثابت 60 مایل در ساعت داشت و با سرعت 12 مایل در ساعت به غرب می چرخید. انتظار می رود طوفان اواخر روز سه شنبه از جنوب هندوراس عبور کند و انتظار می رود اوایل چهارشنبه در حوالی السالوادور از بین برود.

آژانس های امدادی در تلاش بودند تماس های محلی برقرار کنند و دولت در بیانیه ای گفت حداقل 35 شهر در شرق و شمال از خدمات تلفنی برخوردار نیستند. وزارت ارتباطات نیکاراگوئه گفت که ارائه دهنده شبکه های تلفنی و باند پهن Columbus Networks به دلیل سیل در Bilvi آفلاین است.

در حالی که نیکاراگوئه آماده پذیرش طوفان یوتا در 16 نوامبر سال 2020 در پورتو کابیزاس ، نیکاراگوئه است ، نخل ها در باد می وزند.
در حالی که نیکاراگوئه آماده پذیرش طوفان یوتا در 16 نوامبر سال 2020 در پورتو کابیزاس ، نیکاراگوئه است ، نخل ها در باد می وزند.

روش والنزوئلا / گتی ایماژ


در امتداد سواحل شرقی هندوراس در روز سه شنبه ، مردم به تخلیه خانه های آسیب دیده و آب گرفتگی ادامه دادند.

میرنا وود ، نایب رئیس گروه قومی Miskito در شرق هندوراس ، Gracias a Dios ، در Tegucigalpa بود و در حال جمع آوری کمک های مالی برای جامعه خود بود که توسط Eta ویران شد هنگام حمله Iota.

حدود 40،000 نفر در منطقه به پناهگاه های زمین های کم ارتفاع رودخانه ها و دریا منتقل شده بودند ، اما دیگران در نزدیکی مرز نیکاراگوئه گیر مانده بودند. وی گفت ، برخی توسط مقامات نیکاراگوئه نجات یافتند.

او در آخرین مکالمه خود با شهردار جامعه ویلیدا مورالس اواخر روز دوشنبه به او گفت که ایوتا آنها را به شدت تحمیل می کند و جامعه به طور کامل تخلیه نشده است.

وود گفت: “ما با یک وضعیت اضطراری باورنکردنی روبرو هستیم.” “بدون غذا. بدون آب”.

شهردار Teonella Paysano Wood گفت ، در جامعه بروس لاگونا ، حدود 500 نفر در آنجا پناه گرفته شده و 900 نفر دیگر نقل مکان شده اند.

پایزانو وود گفت: “در صورت ادامه بارش باران در معرض خطر هستیم.”

در کوهستانی تگوسیگالپا ، ساکنان مناطق کم ارتفاع و مستعد سیل با پیش بینی باران های یوتا و همچنین ساکنان لغزشهای زمینی آسیب پذیر در برابر رانش زمین تخلیه شدند.

پاناما گزارش داده است که یک نفر در منطقه خودمختار غربی خود ، Ngabe Bugle در نزدیکی مرز کاستاریکا کشته و یک نفر دیگر ناپدید شده است.

با حرکت طوفان به سمت غرب ، سیل به یک نگرانی عمده تبدیل شد. رودخانه تولا به قله های خود می رسد و انتظار می رود بیشترین باران در غرب نیکاراگوئه ، در امتداد ساحل اقیانوس آرام دیده شود. مدیر هواشناسی نیکاراگوئه ، مارسیو باکا گفت که مناطقی که خاک در آن اشباع شده است 6 تا 7 اینچ باران اضافی می بارد.

اتا در مناطقی از آمریکای مرکزی و مکزیک باعث جاری شدن سیلاب و لغزش گل و کشته شدن بیش از 130 نفر شد.

جیسون برمودز ، دانشجوی بیلی ، گفت: “این طوفان قطعاً از اتا بدتر است” ، زیرا وزش بادهای جیغی قبل از ورود یوتا است. بسیاری از خانه ها سقف ، نرده ها و درختان میوه را از دست داده اند.

برمودز گفت: “ما هرگز امسال را فراموش نخواهیم کرد.”

حتی قبل از اینکه یوتا به نیکاراگوئه برخورد کند ، جزیره کوچک کلمبیا Providencia را که بیش از 155 مایلی سواحل نیکاراگوئه فاصله داشت ، از بین برد. ایوان دوکه ، رئیس جمهور کلمبیا گفت که یک نفر کشته شده و 98 درصد زیرساخت های این جزیره “تحت تأثیر قرار گرفته است”.

ولایت تقریباً منحصراً توسط فرزندان بردگان آفریقایی و استعمارگران انگلیسی ساکن هستند که انگلیسی را به زبان کریولی به عنوان زبان مادری خود صحبت می کنند. این جزیره پرواز مستقیمی به سرزمین اصلی ندارد ، اما به لطف سواحل آرام و زندگی غنی دریایی خود در حال تبدیل شدن به مقصد گردشگری فزاینده ای است. مقامات کلمبیایی روز سه شنبه گفتند که آنها کشتی 15 تنی را به این جزیره می فرستند.

پس از اتا هندوراس ، ده ها هزار نفر بی خانمان وجود دارد. این کشور از 74 کشته و نزدیک به 57000 نفر در پناهگاه ها ، بیشتر در شمال ، خبر داد.

یکی از مناطق آسیب دیده ، لا لیما ، حومه سن پدرو سولا بود که با طغیان رودخانه Chamelecon از رودخانه طغیان کرد. بسیاری از افرادی که خانه هایشان دچار آبگرفتگی شده بود به پناهگاه ها نقل مکان کردند یا در نزد اقوام اقامت کردند. برخی همچنان در تلاش برای دفاع از این مالکیت اندک بودند. مقامات سعی کردند بیشتر آنها را مجبور کنند قبل از ورود Iota به پناهگاه ها بروند.

مردی هنگام مشاهده منطقه ای از باریو سن خوان که خانواده های تخلیه شده در پناهگاه هایی در مقابل طوفان حاره ایوتا در 17 نوامبر سال 2020 در لا لیما ، هندوراس زندگی می کنند ، از یک کیسه پلاستیکی برای محافظت از خود در برابر باران استفاده می کند.
مردی هنگام تماشای منطقه ای از باریو سن خوان که خانواده های تخلیه شده در پناهگاه هایی در مقابل طوفان گرمسیری ایوتا در 17 نوامبر سال 2020 در لا لیما ، هندوراس زندگی می کنند ، برای محافظت از خود در برابر باران از کیسه پلاستیکی استفاده می کند.

جوزف آمایا / تصاویر گتی


روز دوشنبه ، وندی گوادالوپه کنتراس پاس ، 34 ساله ، به همراه چهار فرزند و هفت بستگان دیگر خود در بلوار اصلی لا لیما زیر برزنتی زندگی می کرد.

کنتراس گفت: “من همه چیز را از دست دادم ، چیزی را نمی توانستم بگیرم.” “اما مادر و مادربزرگ من چیزهایی دارند ، بنابراین ما در اینجا زندگی می کنیم تا به خانه نزدیکتر باشیم و از آنها در برابر سرقت چند چیز کوچک باقی مانده محافظت کنیم.”

یوتا رکورد 30مین نام طوفانی از شلوغ ترین سال جاری تاکنون است فصل طوفان های آتلانتیک. این نهمین طوفان است که در این فصل به سرعت شدت می گیرد ، پدیده ای خطرناک که بیشتر اوقات رخ می دهد. چنین فعالیتی جلب توجه کرده است تغییر اقلیم، که دانشمندان می گویند باعث طوفان های مرطوب تر ، قوی تر و مخرب تر می شود.

محقق طوفان در دانشگاه ایالتی کلرادو گفت ، یوتا در اواخر فصل بیش از هر طوفان ثبت شده در رده 5 ، با شکست طوفان در کوبا در 8 نوامبر 1932 ، توسعه یافت. فیل کلوتزباخ.

پایان رسمی فصل توفان 30 نوامبر است.[ad_2]

منبع: elitenews.ir