فقط پشت بام «کاخ مروارید» بودجه دریافت کرد * صحت نیوز


این خانه مرمرین سالهاست که رها شده است، اما طی هشت سال گذشته، وعده های مرمت و مرمت متوقف شده است. اکنون مدیر میراث فرهنگی البرزا در تازه ترین اظهار نظر از اختصاص یک میلیارد تومان برای مرمت سقف خانه خبر داده است.

فریدون محمدی، مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز گفت: از بیند کوبان، سپاه است. علاوه بر این، با وام یک میلیارد تومانی که از دولت محلی دریافت کردیم، قصد داریم سقف را تعمیر کنیم.

وی افزود: هدف نهایی واگذاری این خانه به یک سرمایه گذار قوی و مناسب است و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سفر به استان البرز و زمانی که سرمایه گذار مناسب پیدا شد این موضوع را برجسته کرد. چه آمادگی برای تحویل لازم است ما خانه داریم.

محمدی در رازی گفت: بیرون خانه باز است اما داخل خانه همچنان بسته است و هنوز اجازه ورود به آن را نداده اند. این خانه نیاز به تعمیرات فوری دارد. در این مسیر مستقیم به سمت ورودی این کاخ در بیکانکار پیش بروید. در این مسیر به سمت ورودی این کاخ حرکت خواهیم کرد.

مدیر اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز پیشتر (خرداد 1401) گفت: مذاکره برای آزادی کشور بر عهده ماست. سقف خانه نیز با وام ملی و منطقه ای بازسازی شد. در سفر ریسمسمور به استان کوبه مبلغ 5 میلیارد تومان به کودر واگذار شد. اما این خانه در مهرشهر بازسازی شد و برای بازسازی کامل به بیش از 100 میلیارد تومان نیاز دارد.

«کاخ مروارید» محل سکونت خواهر شمس، محمدرضا پهلوی بود که توسط بنیاد ریت برای توسعه و زیر نظر مهندس ویلیام کیسی در سال های 1347-1345 (1966-1968 میلادی) ساخته و به بهره برداری رسید. پس از انقلاب (1363) طبق جمع بندی دادگاه انقلاب، این مجموعه در مالکیت بنیاد مصطفان قرار گرفت و پس از آن مجموعه به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی واگذار شد. در اوایل دهه 80 این مجموعه که به شماره 7067 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده بود به عنوان موزه با نام جامعه شهدای خوشبخت اردو مورد استفاده قرار گرفت.

این خانه به دلیل عدم مدیریت و نظارت مجموعه میراث فرهنگی و تغییر کاربری نامناسب در فهرست آثار ملی قرار گرفت.

فقط سقف خانه تامین مالی شد

در تاریخ 7 فروردین 1395 در یکی از دفاتر سازمان میراث فرهنگی در مجموعه ساختمانهای مسکونی، بر اساس قوانین اجباری کشور، زیربنای نامساعدترین مناطق و فعالیتها ایجاد شد. اسناد رسمی دولتی به ارزش 70 میلیارد ریال. این موسسه در سال 1390 نیز تصمیم به تغییر کاربری 70 هکتار از این خانه و ساخت هفت هزار واحد مسکونی در اطراف این خانه گرفت. در عین حال این اقدام غیرقانونی شناخته شد و با مخالفت های زیادی همراه بود. در نهایت ایرادات مربوط به فروش و تغییر کاربری بخشی از زمین رفع شد و دولت مصوبات مربوط به فروش را لغو کرد.

با توجه به اتفاقات رخ داده در این موضوع، گروه میراث فرهنگی استان البرز در سال 1392 این خانه را در اختیار گرفت و دو سال بعد در فروردین 1393، میراث فرهنگی استان البرز اعلام کرد که 30 هکتار از این خانه را خریداری کرده است. . : این محوطه شامل خانه اصلی، چند ساختمان اداری و بخشی از باغ است، این خانه بزرگ است و پس از واگذاری این خانه به مجموعه میراث فرهنگی، مرمت و بازسازی قطعات انجام می شود. ویرانی به زودی آغاز خواهد شد.” این آغاز ماجراست و پس از آن درهای این خانه به روی عموم باز خواهد شد.

میراث فرهنگی البرز نیز از سال 1391 قول مرمت خانه مروارد را داده است، این در حالی است که خسارت و تخریب این خانه در سال هایی که به حال خود رها شده بود به حدی بود که کمبود وام و بودجه برای مرمت آن را تبدیل به خانه کرد. چالش جدی ایجاد شد: میراث فرهنگی البرزا نیز از تخریب 80 درصدی این بنا در همان سال خبر داد.

حتما بخوانید:
رتبه بندی خطرناک ترین شهرهای آمریکا

در عین حال مسعود سلطانی فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کیشور درباره وضعیت تعمیر خانه مروارید گفت: این مجموعه متعلق به مردم است و باید تکلیف این کار مشخص شود چرا که مراجع قانونی حفظ این اثر را با این شرایط به سازمان میراث فرهنگی واگذار کرده اند اما هنوز مالکیت آن به سازمان میراث فرهنگی واگذار نشده است. و برنامه ریزی، تامین مالی و بازسازی خانه مروارید نیازمند توضیح ین اتر تشریقی است. برای مرمت این خانه 30 میلیارد تومان نیاز است.

فقط سقف خانه تامین مالی شد

با وجود کشمکش، سرانجام پس از 10 سال تعطیلی، درهای ساختمان میراث فرهنگی در خرداد 1392 به روی عموم باز شد تا وضعیت غم انگیز آن آشکار شود.

در این زمینه بخوانید: مروارید دیگری در «کاخ مروارید» وجود ندارد.

هشت ماه پس از واگذاری کاخ مروارید به سازمان میراث و گردشگری، این مجموعه در هفته میراث، فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درهای خود را به روی بازدیدکنندگان گشود. در عین حال اعلام کردند: از نظر تاریخی باید درهای این بنا نیز مانند سایر موزه ها باز شود.

در این میان پیشنهادهایی نیز برای تبدیل موزه به خانه مرمری مطرح شد، اما هویت موزه به تکمیل مرمت بستگی داشت. برای تعمیر و بازسازی این خانه باید وام اختصاص داده شود.

این نامه ها بیش از چهار سال از سوی مدیران و دستیاران حفاظت میراث فرهنگی تکرار شد و تخصیص اعتبار و اعتبار برای تعمیر خانه منوط به تعیین مالکیت آن بود. سرانجام در سال 1395 معاون میراث فرهنگی البرزا راهکارهای جدیدی را برای این خانه اعلام کرد. ௕௕௕௕குட்டுக்கை

فقط سقف خانه تامین مالی شد

در همان سال 1395 تخریب محوطه های سرسبز ساختمان مروارید علنی شد و میراث فرهنگی البرزا یکی از مقصران این وضعیت تلقی شد اما معاونت میراث فرهنگی البرزا اعلام حراست کرد. از فضاهای سبز این بنا، عرصه سبز کاخ مروارید، نگهداری از درختان این مجموعه تنها ناشی از میراث فرهنگی خود نیست و نیازمند همکاری سایر سازمان های مرتبط با این امر است. با توافق دوجانبه، نگهداری از حریم 120 هکتاری این مجموعه به سازمان آمایش سرزمین و منظر شهر محول شده است.

سوال دیگری که در آن سال ها درباره خانه مروارید مطرح شد، مفقود شدن آثار و اموال این بنا در زمان تاسیس است. بازگشت در بهمن ماه 1394، مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز به صحت نیوز اعلام کرد:

فقط سقف خانه تامین مالی شد

در حالی که محوطه سرسبز خانه وضعیت مناسبی نداشت و حتی پیگرد قانونی آن به تعقیب قضایی استان البرز انجامید و امیدی به یافتن اموال و کار گمشده نبود. اصلی ترین کاری که باید انجام دهیم بهبود و حفظ فضاهای سبز این مجموعه بر اساس شناخت شهر است. علاوه بر این موارد، سال گذشته کار زهکشی و لایروبی دریاچه و آبگیری مجدد آن نیز انجام شد. در سال گذشته فعالیت هایی برای ایجاد و بهسازی دستگاه ها و تجهیزات لازم برای آبیاری فضای سبز انجام شد. همچنین برای تعمیر سقف سالن اصلی و سقف استخر گنبدی طرح و برنامه ارائه کرده ایم و امیدواریم راه مناسبی برای انجام این عملیات باز شود. . بودجه تعمیر سقف این خانه بیش از پنج میلیارد تومان است که در صورت تخصیص بخشی از آن از محل اعتبارات منطقه، مرحله اول مرمت را آغاز می کنیم. بر اساس برآوردها مرحله اول بازسازی سقف این خانه با وام یک میلیارد تومانی به پایان می رسد.

مهرجردی در خصوص مالکیت این ساختمان و واگذاری آن به بخش خصوصی گفت: غیرمنطقی است. علاوه بر این برای بازسازی و بازسازی خانه مروارید به دلیل محدودیت اعتبار بخش دولتی نیازمند مشارکت بخش خصوصی هستیم، اما تا زمانی که مشکل مالکیت این خانه پیش نیاید، هیچ سرمایه گذاری تمایلی به سرمایه گذاری در این خانه ندارد. حوزه. مجتمع تعریف شده است. اما فریدون محمدی در سال 1398 نگهبان میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز بود و گزارش داد که این موزه در آن سال به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفت اما تنها نمای بیرونی ساختمان برای مدتی تعطیل شد. در آن زمان به دلیل وضعیت نامناسب فضای سبز و شیوع ویروس کرونا، بازدید از آن برای عموم آزاد بود.

حتما بخوانید:
بیمارستان ها با موج COVID-19 دست و پنجه نرم می کنند

پیمان بگاتی پور، مدیرکل سازمان محیط زیست شهری، منظر و فضای سبز نیز با بیان اینکه از سال 98 تاکنون 27 هکتار فضای سبز زیر نظر مدیریت شهری قرار گرفته است، گفت: فضای سبز، فعالیت های عمرانی و زیباسازی محوطه این مجموعه تکمیل شده است. از 19 جولای، 1400 درب به روی بازدیدکنندگان باز می شود. همچنین به زودی بدنه اصلی خانه به شهرداری واگذار می شود، طبق برنامه شهرداری وام مناسبی را برای بازسازی ساختمان اختصاص می دهد. برای رفع نیازهای بنا در نایرا در مدت دو سال، بنا باید زیر نظر کارشناسان میراث فرهنگی و بر اساس دستورالعمل های فنی و معماری بازسازی شود.

مدیر میراث فرهنگی البرزا درباره واگذاری مرمت خانه به شهر نیز گفت: اگر شهرداری برنامه ای برای مرمت خانه شیشه ای داشته باشد و اعتبار لازم را برای این کار اختصاص دهد، میراث فرهنگی از این توافق استقبال خواهد کرد. البته این مرحله منوط به توافق و انعقاد تفاهم نامه مشترک بین میراث فرهنگی و شهرداری در خصوص نحوه مرمت و بهره برداری است. بخش خصوصی در حال بازسازی پایتخت است که هزینه بر و زمان بر است، اما استفاده شهرداری از میدان های دیگر این مجموعه منطقی تر به نظر می رسد. اما بازسازی خانه به شهرداری گزارش نشد و بازسازی در شرایط نامشخص بودجه و تورم ادامه داشت.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان البرز از آخرین وضعیت مرمت این بنا در آبان ماه سال جاری خبر داد. امسال برای سال 1403 یک میلیارد و 900 میلیون تومان برای تعمیر این خانه در نظر گرفته شد. با توجه به اینکه اعتبار تخصیصی نقدی نیست هر سال 15 درصد از ارزش آن کاسته می شود و حدود 800 میلیون تومان باقی می ماند و پس از کسر مالیات در نهایت به 620 میلیون تومان می رسد. هیچ پیمانکاری برای اجرای پروژه در شرایط فعلی حضور نخواهد داشت و سه سال را صرف میراث فرهنگی و پول یابی می کند. اگر تصمیم گرفته شود خانه برای نگهداری تعطیل شود، این امر تنها از طریق بخش خصوصی امکان پذیر است، اما با توجه به اینکه مالکیت این خانه یک میراث فرهنگی نیست، امکان واگذاری این مجموعه به خصوصی وجود ندارد. بخش .

به گفته شهباز محمودی، سال گذشته (1400) وی تمایل خود را برای سرمایه گذاری در مرمت و بهره برداری از این مجموعه اعلام کرد، اما با توجه به شرایط، واگذاری به بخش خصوصی رد شد. این سرمایه گذار حاضر شد حدود 100 میلیارد تومان برای مرمت این مجموعه زیر نظر میراث فرهنگی هزینه کند.

اکنون مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز در حالی باقی است که وضعیت مالکیت این بنا مشخص نیست و هشت سال از واگذاری بخشی از آن به میراث فرهنگی استان البرز می گذرد. مشکلات مرمت این بنای تاریخی با فوشم و سنت بلتکلیف سال هاست که وجود دارد، مشخص است که در شرقی ترین تست شده این بنا 1 بیلی تومان است، نرمی مرت این بنا عالی است.

انتهای پیام

Leave a Comment