[ad_1]

قاهره – سلما الشیمی مدل مصری روز دوشنبه در حین عکسبرداری در سقرا ، یک مکان باستانی برجسته در شهر جیزه دستگیر شد. الشیمی ، 26 ساله ، برای مجموعه ای از عکس ها با لباسی که از لباس مصر باستان الگوبرداری شده ، عکس می گیرد. این لباس توسط مقامات وزارت گردشگری و آثار باستانی “نامناسب” ارزیابی شد.

دبیرکل شورای عالی آثار باستانی ، مصطفی وزیری ، این حادثه را برای تحقیقات به دادستان ها تحویل داد ، این وزارتخانه در بیانیه ای تأیید کرد. از وزیری هشدار داده شده است كه “كسی كه از آثار باستانی یا تمدن منحصر به فرد مصر ما غافل شود مجازات خواهد شد.”

salma-el-shimy-egypt.jpg
مدل سلما الشیمی هنگام عکسبرداری با عکاس حسام محمد در سایت باستانی سقرا در جیزه مصر عکس می گیرد. هر دو دستگیر و به اتهام عکاسی بدون اجازه عکس متهم شدند ، که واکنش بزرگی را در مصر برانگیخت.

سلما الشیمی / فیس بوک / حسام محمد


صبری فراگ ، مدیر سایت آثار باستانی در سقاره ، به سی بی اس نیوز گفت ، دو نفر از کارمندان وزارت و چهار نگهبان امنیتی که در این محل کار می کنند نیز برای تحقیقات اداری به سارنوالان ارجاع شده اند. فراگ گزارش های مربوط به دستگیری این شش نفر را نیز انکار کرد.

هر کسی که بخواهد برای اهداف تجاری در یکی از سایت های باستان شناسی مصر عکس یا فیلم بگیرد ، باید از وزارتخانه اجازه بگیرد.

حسام محمد 22 ساله ، عکاس الشیمی ، به یک روزنامه محلی گفت که او و سوژه اش با مسئولان سایت “توافق” کرده اند که حدود 15 دقیقه در اطراف هرم Djoser عکس بگیرند. قدمت این هرم به قرن 27 قبل از میلاد برمی گردد.

محمد نیز بعداً دوشنبه شب دستگیر شد.

الشیمی برای عکسبرداری خود را به عنوان ملکه مالبان-تیتی معرفی کرد ، نامی که ترکیبی از ارجاعات به لذت شیرین ترکی “مالبان” و ملکه مصر باستان ، نفرتیتی است.

این عکس ها ویروسی شده و بحث داغی را درباره تفاوت بین نقض هنجارهای اجتماعی و قانون شکنی احیا کردند.

یک وکیل دادخواست را تشکیل داد و الشیمی را به “تحریف تمدن و توهین به تاریخ بزرگ فرعونی” متهم کرد. یکی از اعضای پارلمان مصر الشیمی را به “شدیدترین مجازات ها” محکوم کرد.

طبق سیستم عدالت مصر ، هرکسی به هر دلیلی می تواند از هرکسی شکایت کند ، اما دادستان باید در مورد وجود پرونده معتبر تصمیم بگیرد و سپس اتهامات رسمی را مطرح کند.

گذشته از این اغراق ، دادستان دستور آزادی الشیمی و عکاس او را سه شنبه شب با قرار وثیقه هر کدام از 500 لی (حدود 32 دلار) صادر کرد ، تا زمان تحقیقات کامل. به گفته خبرگزاری های محلی ، آنها بدون اتخاذ اجازه اتهام رسمی عکاسی روبرو هستند ، اما هیچ ادعای فحاشی یا چیز دیگری غیر از ادعای فحاشی وجود ندارد.

محمد به مطبوعات محلی گفت که از واکنش شدید متعجب شده ، اصرار داشت که هیچ کار اشتباهی نکرده و فقط در تلاش است تا زندگی خود را تأمین کند. وی گفت که برای این عکسها 1000 لیه (حدود 65 دلار) به وی حقوق داده شده است و اگر می دانست این تبدیل به چنین رسوایی خواهد شد ، کار را رد می کرد.

وی همچنین گفت که معتقد است اگر مدل درگیر از نوع بدنی دیگری برخوردار باشد ، هیچ یک از این موارد اتفاق نمی افتد.

علی رغم خشم برخی از محله ها ، سایر مصری ها برای دفاع از حق الشیمی در پوشیدن هر آنچه او می خواست با هم متحد شدند و با انتقاد از اقدامات وزارت جهانگردی ، اظهار داشتند كه این اتهام فقط باعث تبلیغ بد مصر می شود.

همین دو هفته پیش ، سقاره در خبر کشف چشمگیر باستان شناسی حدود 100 تابوت مهر و موم شده حاوی اجساد مومیایی شده بود.

[ad_2]

منبع: elitenews.ir