معترضین که توسط پلیس لهستان مسدود شده اند ، به تصمیم سقط جنین و خشونت پلیس معترض هستند


در حالیکه این کشور تظاهراتهایی را علیه تلاش برای محدود کردن حقوق سقط جنین و خشونت های اخیر پلیس برگزار می کند ، پلیس راهپیمایان معترض در پایتخت لهستان را مسدود می کند. پلیس و معترضین در ورشو با موش و گربه بازی کردند که مأموران طناب هایی را تنظیم کردند که معترضین سعی در جلوگیری از آنها داشتند و آنها را مجبور به تلاش برای تجدید گروه در جای دیگر مرکز شهر کردند.

این تظاهرات بخشی از جنبش اعتراض آمیز در لهستان از زمان سقوط کمونیسم در 30 سال پیش در این کشور است. تصمیم دادگاه قانون اساسی لهستان در 22 اکتبر در مورد ممنوعیت سقط جنین با نقص مادرزادی ، حتی زمانی که جنین در هنگام تولد شانس زنده ماندن ندارد ، اعتراض ها را برانگیخت.

در یک برهه ، معترضین در یک معبر بزرگ تجمع کردند و ترافیک را مجبور به ادامه کار کردند. هنگام بازی رانندگان ، معترضان فریاد زدند: “بابت ناراحتی متاسفم ، ما یک دولت داریم که می تواند سرنگون شود.”

پلیس هشدارهای غیرقانونی بودن این تظاهرات را صادر کرد زیرا مدتی قبل ثبت نشده بود. وی همچنین ممنوعیت اجتماعات بزرگ مربوط به همه گیری را نقض کرد.

شرکت کنندگان شعار می دادند: “ما حق اعتراض داریم.”

اعتراض به سقط جنین در لهستان
مردم علیه خشونت پلیس و تلاش برای محدود کردن حقوق سقط جنین در ورشو ، لهستان ، شنبه ، 28 نوامبر 2020 ، تظاهرات کردند. تظاهرات ملی روز شنبه همزمان با زنان لهستانی بود که 102 سال پیش حق رأی گرفتند. هفته های اعتراض به تصمیم دادگاه عالی برای محدود کردن بیشتر حقوق سقط جنین به بزرگترین جنبش اعتراضی از زمان سقوط کمونیسم در 30 سال پیش تبدیل شده است.

چارک سوکولوفسکی / AP


بوریس بودکا ، رهبر حزب “پلت فرم مدنی مدنیست” در لهستان گفت: مقامات در یک مرحله از گاز اشک آور علیه باربارا نوواکا ، نماینده مخالف ، که “در دفاع از زنان معترض به صلح آمیز” مداخله کرد ، استفاده کردند.

معترضین در پایتخت تظاهرات خود را با “تغییر نام” یک میدان در مرکز جنبش بخشنامه حقوق زنان آغاز کردند. یک فعال از نردبانی که روی مینی بوس قرار داده شده بود بالا رفت تا تابلوی خیابان جدیدی را بالای تابلوی رسمی که رومان دموسکی را نشان می داد آویزان کند.

فعالان حقوق زنان می خواهند مقامات رسمی تغییر نام را تصویب کنند. آنها می گویند که آنها جنبش برابری را ارج می نهند ، نه دموسکی ، یک دولتمردی که نقشی اساسی در کمک به بازپس گیری استقلال ملی لهستان در سال 1918 ایفا کرد ، اما همچنین یهودی ستیزی بود.

روز شنبه اعتراضاتی در کراکوف ، گدانسک و سایر شهرها به منظور تجلیل از زنان لهستانی که 102 سال پیش حق رأی گیری داشتند ، برگزار شد. این برنامه ها با شعار “به نام مادر ، دختر ، خواهر” برنامه ریزی شده بود.

مادری با دو دختر نوجوان در ورشو تابلویی با عنوان “من برای دخترانم اینجا هستم” را در دست داشت.

لهستان پیش از این یکی از محدودترین قوانین اروپا را داشت که در اوایل دهه 1990 بین رهبران کلیسای سیاسی و کاتولیک مورد مذاکره قرار گرفت ، قدرت آنها با حضور پاپ لهستانی ژان پل دوم در واتیکان تقویت شد. این قانون 27 ساله سقط جنین را فقط در صورت نقص جنین ، خطر سلامتی زن و محارم یا تجاوز جنسی مجاز می داند.

در میان اعتراضات گسترده ، دولت به رای دادگاه عمل نکرده است ، تا کنون یک پیروزی تاکتیکی برای اعتصاب زنان – جنبشی که اعتراضات را سازماندهی کرده است ، که طی هفته های گذشته صدها هزار نفر را به خیابان های صدها شهر آورده است.

فعالان در تلاشند فشار خود را حفظ کنند ، در حالی که قانون لیبرال تر سقط جنین و استعفای دولت راستی کشور را تحت فشار قرار می دهند.

برخی از معترضان در اعتراض به مقامات محافظه کار ، پرچم های رنگین کمان را حمل کردند ، آنها همچنین با دفاعیات خصمانه افراد LGBT را هدف قرار دادند.

بسیاری از آنها تابلوهایی با آرم جنبش ، شبح یک سوفراگت با رعد و برق قرمز و کلمات “Strajk Kobiet” یا “اعتصاب زنان” داشتند.

اعتراض روز شنبه شامل خواستار پایان خشونت پلیس پس از استفاده افسران از گاز اشک آور و سایر نیروها علیه معترضین در اوایل ماه جاری بود.


منبع: elitenews.ir

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*