[ad_1]

پس از شش سال دو موفق پروازهای آزمایشی و یک سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری در یک شرکت آمریکایی ، ناسا آماده است چهار فضانورد اخراج کرد آخر هفته به ایستگاه فضایی بین المللی ، اولین پرواز فضاپیمای SpaceX Crew Dragon که دارای بازرگانی تجاری است ، توسط دولت تأیید شده است.

در ابتدا انتظار می رفت که روز شنبه به پرواز درآید ، به دلیل وزش باد شدید در مرکز فضایی کندی و هوا در دریا ، جایی که اولین مرحله موشک Falcon 9 سعی در فرود روی یک فضاپیما دارد ، این پرتاب به روز یکشنبه موکول شد ، ساعت 19:27 بعد از ظهر. SpaceX این شرکت قصد دارد برای پرواز بعدی Crew Dragon از تقویت کننده استفاده مجدد کند.

به اندازه کافی مناسب ، سه مرد یک زن خدمه سفینه های خود را “پایداری” نامیدند.

مایک هاپکینز ، فرمانده ماموریت گفت: “این به معنای عملکرد خوب هنگام استرس یا غلبه بر حوادث ناگوار است.” “من فکر می کنم همه ما می توانیم توافق کنیم که 2020 قطعاً یک سال چالش برانگیز بود – یک همه گیری جهانی ، مشکلات اقتصادی ، ناآرامی های داخلی ، انزوا.

“و علی رغم همه اینها ، SpaceX ، ناسا خط تولید را باز نگه داشته و این وسیله نقلیه شگفت انگیز را که برای اولین پرواز خود به ایستگاه فضایی بین المللی آماده می شود ، تکمیل کرده است.”


نحوه تماشای پرتاب SpaceX Crew Dragon

  • چی: ناسا 4 مأمور فضانوردی را برای حضور در ایستگاه فضایی بین المللی سوار SpaceX Crew Dragon می کند
  • تاریخ: یکشنبه ، 15 نوامبر 2020
  • زمان: پخش مستقیم از ساعت 3:30 بعد از ظهر EST آغاز می شود. خط پایان را در ساعت 7:27 صبح EST شروع کنید
  • محل: مرکز فضایی کندی ، فلوریدا
  • جریان آنلاین: در پخش کننده در بالا و در تلفن همراه یا دستگاه پخش جریانی خود ، در CBSN زندگی کنید.

هاپکینز با خلبان سابق F / A-18 ویکتور گلاور ، فضانورد تحقیقاتی شانون واکر و فضانورد ژاپنی سوئیچی نوگوچی پیوست.

این دومین پرواز برای هاپکینز و واکر خواهد بود که زودتر با فضاپیمای سایوز روسی پرواز کرده اند و پرواز سوم برای نوگوچی ، کهنه سرباز سایوز و شاتل فضایی است. گلاور ، اولین فضانورد آفریقایی-آمریکایی که به خدمه ایستگاه فضایی طولانی مدت پیوست ، اولین پرواز فضایی خود را انجام می دهد.

spacex-crew-dragon-astronauts.jpg
از چپ به راست: فضانوردان ناسا شانون واکر ، ویکتور گلاور ، مایک هاپکینز و سوئیچی نوگوچی ژاپنی به ایستگاه فضایی کندی می آیند تا برای پرتاب از اژدهای خدمه SpaceX به ایستگاه فضایی بین المللی آماده شوند.

ناسا / جول کوفسکی


اگر همه چیز خوب پیش برود ، Crew Dragon یک قرار ملاقات خودکار با ایستگاه فضایی بین المللی می گذارد و ساعت 11 شب روز دوشنبه برای لنگر انداختن در بندر جلوی آزمایشگاه برای شروع یک اقامت شش ماهه پرواز می کند.

مرکز فضایی کندی به دلیل پروتکل های ویروس کرونا در مشاغل عادی بسته است و فضانوردان از چند هفته گذشته در قرنطینه سخت بوده اند تا مطمئن شوند هیچ کسی ویروس را به ایستگاه فضایی نمی برد.

در برابر این زمینه ، بنیانگذار SpaceX ، الون ماسک یک شب توییت کرد که “او امروز چهار بار برای COVID آزمایش شد. دو تست منفی ، دو تست مثبت”. وی بعداً اضافه كرد كه “در چند روز گذشته تنگی نفس و سرفه خفیف و تب خفیف داشت. در حال حاضر ، هیچ علامتی وجود ندارد.”

بریدنستین به واشنگتن پست گفت که ردیابی تماس ها نشان می دهد که ماسک با کسی که به فضانوردان Crew-1 دسترسی داشته است تماس نداشته و انتظار نمی رود تاثیری در پرتاب داشته باشد.

مدیران ناسا سعی نکردند هشدار دهند جمعیت زیادی که انتظار می رود در “ساحل فضایی” فلوریدا جمع شوند تا شاهد آغاز هفته آخر هفته باشند. اما کتی لودرز ، مدیر اداره تحقیقات فضایی ناسا ، مردم را به احتیاط فراخوانده است. ماسک بزن و فاصله اجتماعی هر کجا که جمع شوند.

وی گفت: “ما انتظار مشارکت زیادی را داریم.” “ما می خواهیم مردم با ما جشن بگیرند (اما) ما می خواهیم كه مردم هنگام حضور در آنجا مراقب باشند. اگر این یك رویداد فوق العاده گسترده باشد بسیار ناراحت خواهیم شد.”

از COVID که بگذریم ، مدیران ناسا و اسپیس ایکس روز جمعه برای ارزیابی زمان و کارایی 9 موتور اصلی موشک Falcon 9 در هنگام شلیک آزمایشی روز چهارشنبه ، بررسی آمادگی پرتاب را انجام دادند. سلامت موتورها کاملاً خوب بود و پیش بینی کنندگان هوا 60٪ احتمال شروع قابل قبول روز یکشنبه را پیش بینی کردند.

crew1-capsule.jpg
فضانوردان Crew-1 در شبیه ساز SpaceX (چپ به راست): شانون واکر ، ویکتور گلاور ، مایکل هاپکینز و سوئیچی نوگوچی.

SpaceX


رهبران مأموریت به ارزیابی شرایط در اقیانوس اطلس در امتداد مسیر شمال شرقی Crew Dragon ادامه می دهند تا اطمینان حاصل شود که در صورت خرابی که می تواند خدمه را مجبور به پاشش اضطراری کند ، وزش باد و شرایط دریا قابل قبول است.

ترمیم مرحله اول Falcon 9 به دریاهای نسبتاً آرام نیاز دارد که این شرکت قصد دارد تا 6 ماه دیگر برای پرواز بعدی Crew Dragon استفاده مجدد کند. کشتی پهپادی این شرکت که به طرز عجیبی “فقط بخوانید دستورالعمل ها” است ، روز پنجشنبه به دریا آمد و به سمت منطقه فرود چند صد مایل شمال شرقی کیپ کاناورال حرکت کرد.

لودرز روز پنجشنبه گفت: “زمان فرود برای مرحله اول یک معامله بزرگ است.” “این مرحله ای است که ما می خواهیم برای Crew-2 استفاده کنیم ، بنابراین ما به آن اهمیت می دهیم. نه اینکه ما به آنها (همه) اهمیت ندهیم ، اما مرحله مهمی است.”

ناسا به پروازهای Crew-1 و مأموریت های بعدی اسپیس ایکس و بوئینگ برای پایان دادن به وابستگی تنها آژانس به فضاپیمای سایوز روسی برای سفر به مدار پایین زمین و بازگشت آن متکی است. ناسا از سال 2006 تاکنون 4 میلیارد دلار برای خرید صندلی های موجود در فضاپیمای سایوز و 6 میلیارد دلار دیگر نیز تا امروز تحت برنامه خدمه تجاری خود هزینه كرده و سرانجام به اسپیس ایکس و بوئینگ سپرده گذاری كرده است.

برای دستیابی به وضعیت “عملیاتی” ، آژانس مجبور به “ارزیابی” موشک های “SpaceX Crew Dragon” و Falcon 9 انسانی شد ، فرایندی جامع که با دو میدان آزمایش به پایان رسید ، یکی بدون سرنشین و دیگری. حمل فضانوردان داگلاس هرلی و رابرت بنکن در کنار ایستگاه فضایی برای اقامت 64 روزه اوایل تابستان.


پراکندگی SpaceX یک نقطه عطف است

03:29

با پشت سر گذاشتن دو پرواز آزمایشی موفق ، مهندسان ناسا توانستند پس از آنالیز دقیق دورسنجی و بررسی سخت افزار پرواز ، به فضاپیما گواهی دهند. این اولین گواهینامه از زمان ساخت شاتل فضایی در دهه 1970 و اولین فضاپیمای توسعه یافته تجاری بود که به بازار عرضه شد.

فیل مک آلیستر ، مدیر پروازهای تجاری تجاری در مقر ناسا ، گفت: “من معتقدم که طی 20 سال ما به این لحظه به عنوان یک نقطه عطف بزرگ در اکتشاف و استفاده از فضا نگاه خواهیم کرد.” “اغراق نیست اگر بگوییم با این مرحله ، ناسا و اسپیس ایکس قوس تاریخی حمل و نقل فضایی انسان را تغییر داده اند.

وی گفت: “ناسا نه تنها می تواند فضانوردان ما را با استفاده از سامانه های آمریكایی به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل و از آنجا ببرد ، بلكه در حال حاضر ، برای اولین بار در تاریخ ، یك فرصت تجاری از سوی بخش خصوصی برای انتقال ایمن و مطمئن انسان به فضا وجود دارد.”

بنجی رید ، مدیر مدیریت فضایی اسپیس ایکس برای مأموریت اسپیس ایکس گفت: به لطف قراردادهای متعدد ناسا برای تحویل بار و فضانوردان به ایستگاه فضایی ، “همه اینها منجر به یک سرعت عملیاتی بزرگ می شود.” “و این فوق العاده جالب است.”

مدیران ناسا ترجیح داده اند تا پس از کار با پروازهای Crew-1 ادامه دهند تا تعدادی از مشکلات پس از پرواز آزمایشی Demo-2 تابستان امسال اصلاح شود. در یک مورد ، SpaceX عایق کاری محافظ حرارتی را در مناطقی که بیش از حد انتظار ورود مجدد فرسایش وجود دارد ، تقویت کرد. در روش دیگر ، این شرکت سیستم مورد استفاده برای آزادسازی چترهای تثبیت کننده از داروها را هنگام فرود تا پاشش بهبود بخشید.

اخیراً ، اسپیس ایکس مجبور شد یک مشکل ظریف را با موتور Falcon 9 حل کند ، که باعث وقفه در پرتاب در 2 اکتبر شد ، که ماهواره ناوبری فضایی ایالات متحده را زمین گیر کرد. این مشکل در آلودگی باقیمانده در دستگاههای توربوپمپ موجود در موشک GPS دنبال می شود. مشکلات مشابهی در Falcon 9 در Crew-1 مشاهده شد.

در هر تقویت کننده دو موتور تعویض شد و ماهواره GPS جایگزین شد با موفقیت راه اندازی شد 5 نوامبر آزمایش SpaceX چهارشنبه موتورها را در اولین مرحله از Crew-1 Falcon 9 راه اندازی کرد و مشکلی مشاهده نشد.

50586618308-1d47659360-k.jpg
SpaceX Crew Dragon با پیش بینی ماموریت Crew-1 که 4 فضانورد را به ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب می کند ، در سکوی پرتاب مرکز فضایی کندی به فضا پرتاب شده است.

ناسا / جول کوفسکی


در همین نزدیکی توسط فرمانده اکسپدیشن 64 سرگئی ریژیکوف ، سرگئی کود-اسورچکوف و کیت روبینز ، فضانورد ناسا مورد استقبال قرار می گیرند. روبینز هنگامی که او و دو خدمه اش از آخرین کرسی توافق شده فعلی ناسا در اتحاد استفاده می کردند در 14 اکتبر منفجر شد از فضانورد بایکونور روی سفینه فضایی سایوز MS-17 / 63S.

با ورود Crew Dragon ، خدمه ایستگاه به 7 نفر می رسند ، پنج نفر در بخش آزمایشگاه ایالات متحده کار می کنند و زندگی می کنند ، در حالی که Ryzhikov و Kud-Sverchkov سیستم هایی را در بخش روسیه کار می کنند.

روبینس قبل از پرتاب گفت: “عالی خواهد بود که خدمه Crew-1 از این دریچه عبور کنند و ما قطعاً از آنها در هواپیما استقبال خواهیم کرد ، زیرا با تعداد بیشتر خدمه می توانیم زمان بیشتری را برای تحقیق و آزمایش صرف کنیم.”

“مدتی است که ما باید فقط به نگهداری ایستگاه اختصاص دهیم و تنها با داشتن یک یا دو خدمه از ایالات متحده و شرکای بین المللی ، دستیابی به همه علمی که می خواهیم انجام دهیم دشوار است. اعضای آنجا بدان معنی است که ما می توانیم از نظر علمی به این مهم دست پیدا کنیم. “

سیستم های پشتیبانی از زندگی کارخانه ، از جمله تجهیزات بازیافت آب و امکانات حذف دی اکسید کربن ، برای پشتیبانی از خدمه هفت نفره تقویت شده و انبارها و تجهیزات اضافی نیز راه اندازی شده است.

اما بخش آمریکایی ایستگاه فقط چهار “ایستگاه خواب” برای خدمه دارد و هاپکینز قصد دارد با کیسه خواب در اژدهای خدماتی Crew Dragon بخوابد. انتظار می رود سال آینده محفظه خدمه جدیدی به بازار عرضه شود.

اگر همه چیز خوب پیش رود ، هاپکینز ، گلاور ، واکر و نوگوچی 165 روز را در ایستگاه فضایی سپری می کنند و در طول راه از چهار کشتی باری استقبال می کنند. برای تجهیز یک سکوی آزمایشی خارجی ماژول علمی کلمبوس آژانس فضایی اروپا و به روزرسانی سیستم انرژی خورشیدی ایستگاه ، تعداد زیادی خروج از فضا برنامه ریزی شده است.

در طول اقامت ، خدمه بر روی طیف گسترده ای از آزمایشات و پروژه های تحقیقاتی تمرکز خواهند کرد.

demo2-launch.jpg
پرتاب Crew-1 منعکس کننده پرواز آزمایشی SpaceX Demo-2 است که در اینجا مشاهده می شود و در 30 مه از سایت 39A در مرکز فضایی کندی منفجر شد.

SpaceX


Crew Dragon بعدی ، حامل فضانوردان Crew-2 شین کیمبرو ، مگان مک آرتور ، Akihiko Hoshide ژاپنی و فضانورد آژانس فضایی اروپا توماس توماس سایوز در 10 آوریل ، مدت کوتاهی خدمه ایستگاه را به 11 نفر رساند.

ریژیکوف ، کود سوورچکوف و روبینز یک هفته بعد ، در 17 آوریل ، با فرود در استپ های قزاقستان به زمین بازگشتند. هاپکینز و همتایان Crew-1 او ، حدود 1 ماه مه ، این الگو را دنبال خواهند کرد ، بسته به آب و هوا ، در اقیانوس اطلس در شمال شرقی کیپ کاناورال یا در خلیج مکزیک در جنوب پنساکولا پراکنده می شوند.

این امر باعث می شود تا كیمبرو و همكاران 2 خدمه اش به همراه نوویتسكی ، دوبروف و كورساكف ، داخل ایستگاه باشند تا ورود Dragon Crew در پاییز.

کنی تاد ، مدیر ادغام ایستگاه فضایی ناسا گفت: “ما در نظر داریم که هفت خدمه تقریباً وضعیت پایدار ما هستند.” “ممکن است دوره هایی داشته باشید که در برخی از دوره های انتقال چندین وسیله نقلیه و خدمه بزرگتری داشته باشید. اما اندازه خدمه پایدار هفت خواهد بود.”[ad_2]

منبع: elitenews.ir

ایندکسر