[ad_1]

مقامات ارشد دفاعی روز سه شنبه گفتند ، پنتاگون تعداد سربازان خود را در افغانستان و عراق به 2500 كاهش می دهد و حدود 2000 نفر را در افغانستان و 500 نفر را در عراق كاهش می دهد. این اقدام چند روز پس از رئیس جمهور ترامپ انجام شده است مارک اسپر وزیر دفاع سابق را اخراج کرد از طریق توییتر و کریستوفر میلر را به عنوان بازیگر جایگزین او کرد.

آقای ترامپ مدت هاست که از تعداد نیروها در خاورمیانه ابراز نارضایتی می کند. تاریخ لازم الاجرا برای کاهش نیروها ، 15 ژانویه ، فقط 5 روز قبل از سوگند یادداشت رئیس جمهور منتخب جو بایدن می آید.

یک افسر ارشد نظامی گفت که این تصمیم “براساس قصد فرمانده” بود ، یعنی تصمیم رئیس جمهور ترامپ ، و مشاوران نظامی به او گفتند “اگر قصد عقب نشینی دارید ، توصیه می کنیم به 2500 بروید.”

مقام دیگری این تصمیم را “تصمیمی سیاسی که توسط رهبران غیرنظامی منصوب سیاسی پنتاگون گرفته شده” توصیف کرد.

میلر در بیانیه ای خطاب به مقامات وزارت دفاع در آخر هفته ، گفت که او می خواهد “با مسئولیت پذیری جنگ فعلی را خاتمه دهد”.

برکناری اسپر توسط آقای ترامپ آشفتگی در رهبری پنتاگون در دوره انتقالی حساس ایجاد کرد. قبل از تیراندازی ، اسپر یادداشتی نوشت ، که ابتدا توسط واشنگتن پست گزارش شد و CBS News آن را تأیید کرد ، در مورد خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان ، اظهار داشت که به گفته مقامات دفاعی ، هرگونه عقب نشینی زیر 4500 باید “مشروط” باشد. رئیس ستاد مشترک ارتش از طریق بقیه اعضای زنجیره فرماندهی توافق کرده بود که این چنین باشد. این شرایط به این صورت بود که طالبان باید سطح خشونت را کاهش داده و با القاعده جدا شوند.

هیچ یک از شرایط برآورده نشده است.

اگرچه این موضع جدیدی نبود ، اسپر متعهد شد پس از نوشتن آقای ترامپ در توییتر بنویسد كه “همه نیروها” تا كریسمس برمی گردند ، و رابرت اوبراین ، مشاور امنیت ملی ماه گذشته گفت كه سطح نیروهای آمریکایی تا ژانویه به 2500 نفر کاهش خواهند یافت.

اوبراین روز سه شنبه بیانیه ای را برای خبرنگاران خواند و گفت كه نیروهای باقی مانده از متحدان آمریكایی محافظت می كنند و این امید آقای ترامپ بود كه “تا ماه مه” همه آنها با سلامتی و تمامیت به خانه بازگردند. “

وی افزود: “من می خواهم دوباره تأكید كنم كه این سیاست جدید نیست ، این یك سیاست رئیس جمهور از زمان روی كار آمدن وی است و این سیاستی است كه من در ماه اكتبر بخصوص با این چهره ها در دانشگاه لاس وگاس – دانشگاه نوادا در لاس وگاس صحبت كردم.” اوبراین به خبرنگاران گفت.

کاترین واتسون در این گزارش همکاری داشته است.

[ad_2]

منبع: elitenews.ir