[ad_1]

چین روز جمعه به یکی از آخرین کشورهای بزرگ تبدیل شد که به رئیس جمهور منتخب آمریکا جو بایدن ، که انتظار می رود در درگیری با پکن بر سر تجارت ، فناوری و امنیت ، تغییراتی در سیاست ایالات متحده ایجاد کند ، تبریک می گوید. پس از آنکه وی و معاون رئیس جمهور کمالا هریس آرا enough کافی را در کالج انتخاباتی برای برکناری دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا بدست آوردند ، به همراه روسیه از پیوستن به جمعیتی که بایدن را استقبال کردند ، اجتناب کردند.

انتخابات چین در ایالات متحده
سخنگوی وزارت امور خارجه چین ، وانگ ونبین ، در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی معمول صحبت کرد که در آن او جو بایدن ، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده را در 13 ژانویه 2020 در وزارت امور خارجه پکن به رئیس جمهور منتخب ایالات متحده تبریک گفت.

لیو ژنگ / AP


وانگ ونبین سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: “ما به انتخاب مردم آمریکا احترام می گذاریم.” “تبریک به آقای بایدن و خانم هریس.”

وانگ دلیل تأخیر را بیان نکرد ، اما گفت ، “نتیجه مطابق قوانین و رویه های ایالات متحده تأیید خواهد شد.”

روابط ایالات متحده و چین در میان جنگ تعرفه ای بر سر جاه طلبی های فنی و مازاد تجاری پکن ، اتهامات جاسوسی و تنش بر سر حقوق بشر ، بیماری همه گیر ویروس کرونا ، هنگ کنگ و کنترل دریای چین جنوبی به پایین ترین سطح در دهه های اخیر رسیده است.

آقای ترامپ چین را تهدید امنیتی توصیف کرد و محدودیت های صادراتی و سایر تحریم ها را علیه شرکت های چینی اعمال کرد. روز پنجشنبه ، وی با صدور دستور منع سرمایه گذاری آمریکایی ها در اوراق بهادار منتشر شده توسط شرکت هایی که می گویند کارمندان ایالات متحده تحت مالکیت یا کنترل ارتش چین هستند ، این تحریم ها را شدت بخشید.

پیش بینی کنندگان گفته اند که حتی اگر وی در انتخابات مجدد خود را از دست بدهد ، آقای ترامپ احتمالاً قبل از ترک مقام خود در 20 ژانویه سعی در افزایش فشار بر پکن خواهد داشت.

تحلیل گران سیاسی انتظار دارند که بایدن تلاش کند تا همکاری با پکن در زمینه تغییر آب و هوا ، کره شمالی ، ایران و ویروس کرونا را از سر بگیرد. و آنها می گویند بایدن می تواند یک سیاست سنتی و قابل پیش بینی در قبال چین را دنبال کند.

با این وجود ، اقتصاددانان و تحلیل گران سیاسی در پی سرخوردگی گسترده از تجارت و حقوق بشر در پکن و اتهامات جاسوسی و سرقت فناوری ، چندین تغییر عمده را انتظار دارند.

لوییس کوایز از اقتصاد آکسفورد در گزارشی این هفته گفت: “موضع قاطعانه در برابر چین از حمایت گسترده ای در طیف سیاسی ایالات متحده برخوردار است.” “اظهارات و برنامه سیاسی خود بایدن نشان می دهد که او همچنان به حفظ رهبر فناوری در ایالات متحده و جذب تولید ادامه خواهد داد.”

برخی از پیش بینی کنندگان اظهار داشتند که اقدام آقای ترامپ ، که اتحادهای چندجانبه را رد کرد ، به بایدن می تواند فشار بر چین را افزایش دهد ، اگر واشنگتن ائتلافی با دیگر کشورهای پیشرفته برای فشار در تغییر سیاست ها تشکیل دهد.

چین تلاش کرد آلمان ، فرانسه ، کره جنوبی و سایر دولت ها را به عنوان متحد علیه واشنگتن به خدمت بگیرد ، اما همه این کار را رد کردند. آنها از تاکتیک های تجاری آقای ترامپ به دلیل افزایش تعجب آور تعرفه ها ، که علیه متحدان نیز استفاده می شد ، انتقاد کردند ، اما شکایات ایالات متحده را مبنی بر نقض تعهدات تجارت آزاد توسط چین منعکس کردند.

برخی از کارشناسان تجارت چینی اظهار داشتند که پکن ممکن است تلاش کند تا در مرحله اول توافق نامه 1 که در ژانویه امضا شد ، به عنوان اولین گام برای پایان دادن به جنگ تجاری ، مذاکره کند. از چین می خواهد در ازای به تعویق انداختن افزایش بیشتر تعرفه ها ، خرید کالاهای ایالات متحده را افزایش دهد. اما این اتفاق قبل از آنکه ویروس کرونا منجر به از بین بردن تجارت جهانی شود ، پس از انجام تعهدات خود چین را ترک کرد.

کوایز گفت ، مذاکرات ممکن است متناسب با “جهت گیری استراتژیک تر و بلند مدت” باشد که از دولت بایدن انتظار می رود ، اما “پس از” سخنان سخت “مبارزات انتخاباتی” نمی توان “نسبت به چین” “نرم” تلقی کرد. .

رهبران چین در انتخابات امسال نسبت به مسابقه ریاست جمهوری سال 2016 که آقای ترامپ را بر هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق ترجیح دادند ، ساکت تر بودند. آنها از وی به دلیل پیگیری سیاست خارجی باراک اوباما ، رئیس جمهور وقت ، که شامل فشار بر حقوق بشر در پکن است ، متنفر بودند. تصویر عمومی آقای ترامپ از موفقیت تجاری در بین مردم چین طنین انداز است.

آقای ترامپ با افزایش تعرفه های محصولات چینی در سال 2018 به دلیل شکایت از سرقت یا فشار پکن به شرکت ها برای تحویل فناوری ، رهبران چین را متزلزل کرده است.

کاخ سفید در حال لابی برای متحدان است تا به دلایل امنیتی ، غول تجهیزات مخابراتی Huawei Technologies Ltd. ، اولین مارک جهانی فناوری چین را از نسل جدید شبکه های مخابراتی کنار بگذارند. دسترسی هواوی به م componentsلفه ها و فناوری ایالات متحده در سال گذشته قطع شده و تهدید به فلج كردن فروش جهانی آن است.

آقای ترامپ در تلاش است شرکت های رسانه های اجتماعی چینی را از ایالات متحده ممنوع کند ، به دلیل ترس از اینکه ممکن است اطلاعات شخصی زیادی درباره آمریکایی ها جمع آوری کنند ، ممنوع است. کاخ سفید در حال فشار دادن سرویس ویدیویی TikTok برای فروش فعالیت خود در ایالات متحده است و تلاش می کند تا شرکت ها از برخورد با WeChat ، سرویس پیام رسانی محبوب چین جلوگیری کنند.

[ad_2]

منبع: elitenews.ir

ایندکسر

کولر گازی اقساطی