چین ماموریتی بلند پروازانه را برای فرود روی ماه و بازگشت نمونه ها به زمین آغاز کرده است


چین بلند پروازانه ترین مأموریت ماه خود را تا امروز در روز دوشنبه آغاز کرد: یک فضاپیمای رباتیک انتظار می رود تا پایان هفته بر روی سطح ماه فرود آید. انتظار می رود این فضاپیما حدود چهار کیلوگرم نمونه سنگ و خاک را جمع آوری کرده و ماه آینده آنها را برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی به زمین بازگرداند.

در صورت موفقیت ، ماموریت Chang’e 5 باعث خواهد شد چین تنها سومین کشور پس از ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی سابق باشد که سنگهای ماه را به زمین بازگرداند. این اولین تلاش برای یک شاهکار پس از روسیه Luna 24 در سال 1976 خواهد بود.

“جان جانسون-فریز” ، متخصص فضایی در کالج نیروی دریایی ایالات متحده ، به آسوشیتدپرس گفت: “چین ثابت کرده است که توانایی توسعه و اجرای موفقیت آمیز برنامه های پیشرفته با فناوری پیشرفته مهم برای نفوذ منطقه ای و مشارکت های بالقوه جهانی را دارد.”

112320-launch.jpg
یک تقویت کننده بالابر سنگین چینی در 5 مارس از مرکز پرتاب ماهواره Wenchang در جزیره هاینان در دریای چین جنوبی صعود می کند و یک فضاپیمای معکوس بلند پرواز ماه را حمل می کند. این دیدگاه به طور زنده از تلویزیون CGTN پخش شد.

CGTN


با توجه به موفقیت دو مریخ نورد رباتیک ماه ، یک موشک قدرتمند Long March 5 در ساعت 3:30 بعد از ظهر EST منفجر شد – 4:30 صبح سه شنبه به وقت محلی – و از مرکز پرتاب ماهواره Wenchang در جزیره هاینان در جنوب چین دور شد. دریا.

این موشک که به صورت زنده از تلویزیون پخش می شود ، هنگام حرکت به سمت شرق و شناور شدن در فضا ، انتقال چشمگیری را تحویل می دهد.

فضاپیمای Chang’e 5 به وزن 8،335 کیلوگرم ، که به نام الهه افسانه ای چینی ماه نامگذاری شده است ، از چهار جز main اصلی تشکیل شده است: مدارگرد ماه ، کشتی بازگشت نمونه آزمایش ، وسیله پرتاب حامل ابزارهای علمی و تجهیزات نمونه برداری ، و یک صعود کوچک از یک وسیله نقلیه که در بالای لندر نصب شده است تا نمونه های جمع آوری شده از سطح را به مدار برگرداند.

lander-planetary-community.jpg
برداشت یک هنرمند از سفینه ماه رباتیک Chang’e 5 در سطح ماه. نمونه ها در خودرو قرار می گیرند تا به بالای ناو هواپیمابر صعود کنند تا دوباره به مدار ماه پرواز کنند و با یک کپسول بازگشت به زمین برگردند. فرود در مغولستان داخلی در اواسط دسامبر پیش بینی می شود.

نظارت تصویری از طریق انجمن سیاره ای


اگر همه چیز خوب پیش برود ، فرود خورشید در روز جمعه هنگامی که 14 روز نور خورشید از یک تپه آتشفشانی با عرض 43 مایل به نام مونس رومکروف در اقیانوس طوفان عبور می کند ، به سطح ماه فرود می آید.

طبق گزارش انجمن سیارات ، انتظار می رود که سنگها و خاک محل فرود حدود 1.1 میلیارد سال باشد ، بسیار جوانتر از سنگهای جمع آوری شده توسط فضانوردان آپولو.

جیمز هد ، زمین شناس در دانشگاه براون ، به نظارت تصویری چینی گفت: “چین در اولین ماموریت بازگشت خود در اینجا کار بزرگی انجام می دهد.” “ما 44 سال است که نمونه ها را پس نداده ایم و س scientificالات علمی زیادی داریم که ماموریت Chang’e 5 به ما کمک می کند تا آنها را پاسخ دهیم.”

هد افزود: “این یک فرصت واقعا مهیج است و ما واقعاً از تلاش های چین در این زمینه قدردانی می کنیم.”

Chang’e 5 دارای چندین دوربین ، یک طیف سنج برای ارزیابی ترکیب خاک نزدیک فضاپیما و رادار نفوذ به زمین است. بازوی ربات مجهز به یک مته ضربه ای و یک قاشق برای جمع آوری سنگ و خاک حفر شده است.

مهندسان با استفاده از یک کنترل از راه دور از زمین ، با استفاده از بازو ، نمونه های جمع آوری شده را برای صعود به وسیله نقلیه منتقل می کنند ، سپس منفجر می شود ، با مدار Chang’e 5 روبرو می شوند و نمونه را به کشتی بازگشت منتقل می کنند تا به زمین برگردد. .

mission-profile.jpg
نمودار جامعه سیاره ، چهار م ofلفه اصلی فضاپیمای Chang’e 5 را نشان می دهد.

جامعه سیاره ای


فرود در مغولستان داخلی حدود 16 دسامبر انتظار می رود. از آنجا نمونه ها برای آزمایش به آزمایشگاه های مجهز منتقل می شوند.

برنامه اکتشاف ماه در چین با مأموریت های Chang’e 1 و 2 آغاز شد ، که به ترتیب در سال 2007 و 2010 به مدار ماه رسیدند. این پروازها با فرود ماه ماه Chang’e 3 در سال 2013 و Chang’e 4 دنبال شد. ، که در سال 2019 در آن طرف ماه فرود آمد.

قبل از انجام ماموریت های احتمالی برای فرود فضانوردان چینی در سطح زمین در دهه 2030 ، دو نمونه مأموریت بازگشت برنامه ریزی شده است.

فریز-جانسون گفت: “چین بسیار تدریجی کار می کند و در حال ایجاد بلوک های سازنده برای استفاده طولانی مدت برای مأموریت های مختلف است” و افزود که سیستم تک حزبی این کشور امکان “اراده سیاسی پایدار را فراهم می کند ، که اغلب در دموکراسی ها دشوار است”.

در همین حال ، ناسا با خودش پیش می رود آرتمیس برنامه ای که هدف آن فرود آمدن زن و مرد بعدی در ماه طی چند سال آینده است. هنوز مشخص نیست که این برنامه با حمایت دولت ترامپ تحت دولت بایدن چگونه کار خواهد کرد.
منبع: elitenews.ir

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

Comment
Name*
Mail*
Website*