گردشگری نجومی، سفر با ستاره ها و رصد آسمان * صحت نیوز


صحت نیوز/ خراسان رضوی رئیس انجمن گردشگری اسلامی ایران گفت: گردشگری ستاره ای با ستارگان و رویدادهای نجومی همراه است که طی دو دهه گذشته در ادبیات گردشگری رواج یافته است.

فرید جواهرزاده در گفت و گو با خبرنگار سرخ نیوز در مورد گردشگری ستاره ای و توسعه آن گفت: واژه گردشگری ستاره ای دو دهه است که مطرح می شود و قبلا زیاد استفاده نمی شد. تورهای نجومی فعالیت‌هایی برای تماشای آسمان و ستاره‌ها هستند و فرصتی را برای گردشگران فراهم می‌کنند تا از تجربیات نجومی مانند رصد ستاره‌ها، رویدادهای نجومی مانند خسوف، بارش شهابی، شفق قطبی و غیره لذت ببرند. آمارهای مختلفی از محبوبیت گرفته تا افزایش تعداد گردشگران در سراسر جهان نسبت به گردشگری ستاره ای وجود دارد.

وی ادامه داد: در این راستا می توان به این نکته اشاره کرد که ایران نیز پذیرای تعداد زیادی گردشگر خارجی بوده و هزاران نفر از سراسر جهان به 26 کشوری که می توانند میزبان خورشید گرفتگی طبیعی باشند سفر کرده اند. در این سال ها اولین تورهای ستارگان گردشگری بین المللی با هدف ایران برگزار شد.

İn karşenas turismi kirdat kerd: گاهی اوقات بین گردشگری ستاره ای و سایر شاخه های گردشگری مانند طبیعت، ماجراجویی، علمی، آموزشی و فرهنگی سردرگمی یا همپوشانی وجود دارد. این تصادفات شرایطی را به وجود آورده است که گاهی اوقات گردشگری ستاره ای به عنوان یک صنعت مستقل دیده نمی شود و در کنار سایر انواع گردشگری معنا و درک ایجاد می کند. به عنوان مثال، بیشتر کویر نوردانی که در کمپ های بیابانی اقامت می کنند به نجوم، ستاره شناسی و رصد آسمان شب می پردازند.

گردشگری نجومی، سفر با منظره ستارگان و آسمان

جواهرزاده گفت: علاوه بر این برخی بناهای باستانی مرتبط با ستارگان و نجوم نیز در این حوزه گردشگری مورد توجه قرار می گیرند که همزمان با حوزه های میراث فرهنگی و گردشگری تاریخی و فرهنگی از جمله بازدید از برج رادکان خراسان است. بازدید رضوی از رصدخانه های باقی مانده خواجه نصیرالدین طوسی در شهرستان مراغ که نوعی گردشگری فرهنگی و تاریخی محسوب می شود.

وی گفت: گردشگری ستاره ای بسیار بیشتر از موارد فوق است و در حوزه گردشگری شهری و گردشگری علمی قابل مشاهده است. از آن جمله می توانم افلاک نما، آنگریوما و … را نام ببرم. در دانشگاه فردوسی مشهد می توان به این نکته اشاره کرد که این مرکز کاملا نجومی است و علاقه مندان به رصد و انجام این گونه فعالیت ها در سنین مختلف می توانند از آن استفاده کنند. یکی از مقاصد گردشگری گردشگران و زائران امام رضا (ع) محسوب می شود.

رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران اعلام کرد: رصدخانه ها و مراکز گردشگری نجومی در کشورهای مختلف اروپا و آمریکا ایجاد شده و سال هاست که به عنوان یکی از مهم ترین مقاصد گردشگری به گردشگران بین المللی خدمات رسانی می کنند. به عنوان مثال، در کشورهای آمریکای لاتین، شیلی به عنوان مرکز سرمایه گذاری، در منطقه کشورهای آفریقایی – آفریقای جنوبی، در کشورهای اروپایی – اسپانیا و در منطقه آسیای مرکزی و جنوبی – هند نامیده می شود. بخش گردشگری ستاره این کشورها نیز پذیرای تعداد زیادی از گردشگران خارجی است.

حتما بخوانید:
رای دهندگان سیاه پوست نگران این هستند که تلاش های ترامپ برای لغو انتخابات متوجه آنها باشد

گردشگری نجومی، سفر با منظره ستارگان و آسمان

دانش گردشگری کردی: در ایران نیازمند حذف استرافرهای کرد نجوم در ایران است. زیرساخت های گردشگری نجومی از زیرساخت های توسعه عمومی گردشگری جدا نیست. این بدان معناست که کم عمق روش عرب انجام می شود. از جمله ویژگی های منحصر به فرد گردشگری ستاره ای عدم وجود آلودگی نوری، در دسترس بودن تجهیزات مناسب برای رصد، به عنوان مثال، تلسکوپ و دوربین دوچشمی است.

جواهرزاده افزود: علاوه بر کمبود نور و آلودگی هوا، معیارهایی مانند پایداری هوا، آب کافی، رطوبت، ارتفاع، دسترسی و… نیز باید در نظر گرفته شود. حوزه گردشگری ستاره ای نیازمند احتیاطات خاصی برای ایجاد محیطی کنترل شده برای گردشگران است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ایران دارای مناطق کویری و آماده است، از نظر کشوری می تواند قطب اصلی گردشگری در بین کشورهای منطقه باشد. زیرا علاوه بر استان های اصلی کیشور مانند سمنان، یزد و اصفهان، خراسان، گلستان، سیستا و بلوچستان، شامل هرمزگان، کرمان و فارس نیز می شود. بر این اساس در خیلی جاها نیز تعابیر می شود، جمعه بخشی از ایران در مسیر درستی برای گردشگری نجومی قرار دارد.

گردشگری نجومی، سفر با منظره ستارگان و آسمان

ریاس انجم علمی، چاپگر گوردی از ایران گفت: بیشتر فعالیت های رصد ستارگان مربوط به رویدادهای قابل پیش بینی مانند خورشید گرفتگی، بارش شهابی و غیره است. بنابراین با برنامه ریزی و آمادگی لازم برای ویرایش تقویم با توجه به ستارگان گردشگری می توان به کمک سایر انواع گردشگری اعم از فرهنگی-تاریخی، طبیعی، ماجراجویی، شهری و… اقدام کرد.

با توژه به پودیفدی های نگومیمی ایران تورگیسمیست تجارتی دکتر انغندی

این نوع گردشگری مانند سایر حوزه های گردشگری دارای مزیت های اقتصادی بوده و با جذب ستاره های توریستی درآمد اقتصادی خوبی برای کشور فراهم می کند. متاسفانه کیشور درآمد مناسب و قابل اعتمادی در حوزه گردشگری بین المللی ندارد. İn dur hali est ke phenomena Mahmoh gnojomi dar Iran

جواخواه زاده طرفدار است: به نظر من در جینت، در جینت حوض، گردشگری نجومی به حق می توان قبول کرد و اولاً خدان از کیکی کیه تجربه دارد. در کنار این موارد حفظ کیفیت خدمات و افزایش ابزار و اقدامات در حوزه گردشگری نجومی به ویژه تهیه تجهیزات لازم برای سفرهای نجومی، دوربین دید در شب، لباس مناسب و … نیز به برگزاری تورهای نجومی کمک می کند. . در کشور بودن

حتما بخوانید:
پرتاب اسپیس ایکس آغاز پروازهای چرخشی خدمه ISS با یک فضاپیمای تجاری آمریکایی است

وی بر این نکته تاکید کرد که گردشگری علاوه بر مزیت های اقتصادی می تواند معایبی نیز داشته باشد که برخی از آن ها به ظرفیت و ظرفیت استفاده برای مقاصد گردشگری مربوط می شود که همواره مورد توجه و تاکید کارشناسان حوزه گردشگری بوده است. پس باید برنامه ریزی کرد. معمولاً مملو از رنجشی است که از کمترین تا بزرگترین آنها ایجاد می کند

گردشگری نجومی، سفر با منظره ستارگان و آسمان

رئیس انجمن نجوم ایران افزود: در گردشگری به ویژه گردشگری ستاره ای باید به ظرفیت و ظرفیت تحمل توجه ویژه ای شود تا حداقل محیط و شرایط اقامتی ایجاد شود تا جامعه محلی بتواند از مزایای اقتصادی حضور اجتماعی و فرهنگی بهره مند شود. گردشگران در این مناطق بهره مند خواهند شد.

وی ادامه داد: با وجود کسادی، انتظار می رود حوزه گردشگری در ستارگان مانند سایر انواع گردشگری کشور رشد و بالندگی داشته باشد. بر این اساس یکی از علاقه مندی های نسل جوان تماشای ستارگان است که معتقدند بهترین بودن بهتر است.

İn karşenas turismi kirdat kerd: یکی از مهمترین جنبه های توسعه این نوع گردشگری مربوط به وجود گروه ها و جوامع آماتور ستارگان در سراسر جهان است. کشورهایی که سازمان دهندگان آماتور بیشتر و بهتری دارند با حوزه گردشگری آشناتر هستند. در ایران اولین تورهای نجومی در ایران به صورت کرپ گرافیت از اوایل دهه 70 می باشد.

وی بیان کرد: در خراسان رضوی و مشهد نیز شاهد راه اندازی مجله جد ابریشم بودیم که به صورت عملی برگزاری تورهای نجومی در سطح استان آغاز شد و سپس انجمن های نجومی آماتور شدند. و پس از این فعالیت، توسعه گردشگری نجومی در بین جوانان و دانشجویان رونق گرفت.

جواهرزاده افزود: هدف از این تور خروج از شهرهای بزرگ در این زمان بوده است چرا که یکی از موانع پایش شهر وجود آلودگی نوری و هوای شهر است. به همین دلیل به خارج از شهرها و دور از مراکز می روند. عموماً این نوع تور گردشگری به کویر اطلاق می شود و ناظران آماتور عمدتاً از کمپ های کویری، کاروانسراها و برخی مکان های تاریخی برای مشاهده استفاده می کنند.

وی افزود: اولین تورهای نجومی کشور در دهه 70 از کاروانسرای قصر بهرام در مجاورت کویر مرکزی آغاز شد و بعدها در شهرهای دیگر مانند مجموعه پاسارگاد شیراز رواج یافت و به مقصدی برای گردشگری ستاره تبدیل شد. .

گردشگری نجومی، سفر با منظره ستارگان و آسمان

انتهای پیام

Leave a Comment