[ad_1]

ماناگوا نیکاراگوئه – طوفان یوتا اواخر روز دوشنبه تقریباً در همان بخش از ساحل کارائیب در نیکاراگوئه به طوفانی خطرناک از گروه 4 رسید که 13 روز قبل توسط طوفان قدرتمند ایتا ویران شد. سپس به سرعت لاغر شد.

Iota در طوفان بسیار خطرناک دسته 5 در طول روز شدت گرفته بود. اما مرکز ملی طوفان ایالات متحده اعلام کرد که با نزدیک شدن به ساحل و رسیدن به خشکی با حداکثر وزش باد پایدار 155 مایل در ساعت ، فقط خجالتی با 157 مایل در ساعت برای مقوله 5 بودن ، تأثیر خود را از دست داد. قدرتمندترین رتبه بندی که یک طوفان می تواند داشته باشد.

یوتا در حدود 30 مایلی جنوب شهر پورتو کابیزاس نیکاراگوئه که به آن بیلوی نیز می گویند ، به ساحل برخورد کرد.

در ساعت 4 صبح EST ایوتا حدود 65 مایلی غرب-جنوب غربی Puerto Cabezas بود و با توجه به مرکز توفان ، با بیشترین وزش باد پایدار 105 مایل در ساعت با سرعت 9 مایل در ساعت در حال حرکت به سمت غرب بود. این موضوع آن را به طوفانی دسته 2 تبدیل کرد.

طوفان-یوتا-بیش از نیکاراگوئه-اوایل-در-111720.jpg
طوفان یوتا اوایل 17 نوامبر 2020 بر فراز نیکاراگوئه برافروخته شد.

مرکز ملی طوفان


انتظار می رفت که یوتا روز سه شنبه از طریق نیکاراگوئه شمالی و سه شنبه شب و چهارشنبه از طریق جنوب هندوراس حرکت کند.

مرکز طوفان گفت که یوتا می تواند “طوفان های خطرناک برای زندگی ، وزش باد فاجعه بار ، سیلاب های سیل آسا و رانش زمین در مناطقی از آمریکای مرکزی” را به همراه داشته باشد.

پیش بینی کنندگان می گویند طوفان یوتا می تواند به 5 تا 10 فوت بالاتر از جزر و مد طبیعی برسد و می تواند در بعضی مناطق 10 تا 20 اینچ و در مناطق جدا شده 30 اینچ باران ببارد.

قبل از رسیدن توفان ، مردم بالای بیلی قوز کردند. باد جیغ و باران های سیل آسا از قبل می وزید.

صاحب مشاغل آدان آرتولا شولتز در آستانه خانه خود آماده می شد که طوفان های شدید باد و آب باران از خیابان جاری شد. او با حیرت تماشا کرد که باد سازه سقف فلزی را از یک خانه قابل توجه دو طبقه پاره می کند و آن را مانند کاغذ منفجر می کند.

وی درباره صدای ترکیدگی و پیچ خوردگی سازه های فلزی در باد گفت: “مانند گلوله است.” وی با اشاره به خساراتی که اتا فقط 12 روز زودتر به آن وارد کرد ، گفت: “این تخریب مضاعف است.” آرتولا شولتز گفت: “این با خشم همراه است.”

یوتا درست در 15 مایلی جنوب محل طوفان اتا در 3 نوامبر فرود آمد ، دقیقاً مانند طوفان دسته 4. باران های سیل آسای خاک منطقه را اشباع کرد و آن را مستعد لغزش های مرگبار و سیل کرد ، آنها هشدار دادند پیش بینی های هواشناسی

مرکز طوفان ها در بیانیه ای گفت: “این واقعیت بدتر می شود که یوتا تقریباً در همان مکان طوفان اتا در رده 4 قرار گرفت ، کمی کمتر از دو هفته پیش.”

اتا باعث کشته شدن بیش از 130 نفر در منطقه شد زیرا باران های سیل آسا باعث ایجاد سیل و رانش گل در مناطقی از آمریکای مرکزی و مکزیک شد.

جیسون برمودز ، دانشجوی بیلی ، هنگام وزش باد قبل از آمدن یوتا به ساحل ، گفت: “این طوفان قطعاً از اتا نیز بدتر است.” برمودز گفت: “در حال حاضر بسیاری از خانه ها سقف ، نرده ها و درختان میوه ای که از بین رفته اند را از دست داده اند.” “ما هرگز امسال را فراموش نخواهیم کرد.”

قاهره یارکین ، مدیر پروژه واکنش اضطراری نیکاراگوئه ، روز جمعه از بیلی و جوامع ساحلی کوچکتر بازدید کرد.

در بار Wawa ، جارکین گفت که او “نابودی کامل” توسط اتا را کشف کرده است. مردم سخت تلاش کردند تا سقف بالای سر خانواده های خود را بازگردانند ، اما یوتا تهدید کرد که بقیه را خواهد برد.

یاركین گفت: “كمی كه باقی مانده بود می تواند از بین برود.” جوامع دیگری نیز در داخل کشور بودند که به دلیل وضعیت جاده ها نتوانست به آنها دسترسی پیدا کند.

در آخر هفته ، تخلیه از مناطق کم ارتفاع در نیکاراگوئه و هندوراس در نزدیکی مرز مشترک آنها انجام شد.

معاون رئیس جمهور نیکاراگوئه ، روساریو موریلو ، که همچنین بانوی اول است ، گفت که دولت همه اقدامات لازم را برای محافظت از جان افراد انجام داده است ، از جمله تخلیه هزاران نفر. وی افزود كه تایوان 800 تن برنج برای كمك به آسیب دیدگان از طوفان اهدا كرده است.

لیمبورت بوكاردو ، اهل Misquito ، گفت كه بسیاری از مردم به كلیساهای Bilvi نقل مکان كرده اند. او اتا و همسر و دو فرزندش را به خانه برد اما این بار تصمیم گرفت که به اقوام خود در یک محله امن تر نقل مکان کند.

بوكاردو گفت: “ما تعمیر خانه های خود را تمام نكرده بودیم و وقتی طوفان دیگری آمد مستقر شدیم.” “پناهگاه های Bilvi در حال حاضر پر است ، پر از افراد از جوامع (اطراف).”

Iota رکورد 30 امین طوفان است که پس از فصل بسیار شلوغ طوفان ها در اقیانوس اطلس امسال نامگذاری شده است. این نهمین طوفان است که در این فصل به سرعت در حال شدت گرفتن است ، پدیده ای خطرناک که بیشتر و بیشتر اتفاق می افتد. اینگونه فعالیتها توجه به تغییرات آب و هوایی را جلب کرده است ، دانشمندان می گویند باعث ایجاد طوفانهای مرطوب تر ، قوی تر ، مکرر و مخرب تر می شود.

فیل کلوتزباخ ، محقق طوفان در دانشگاه ایالتی کلرادو گفت که ایوتا آخرین طوفان رده 5 ثبت شده بود که در 8 نوامبر 1932 طوفان را در کوبا شکست داد.

پایان رسمی فصل توفان 30 نوامبر است.

[ad_2]

منبع: elitenews.ir