Rocket Lab در یک گام اساسی به سمت استفاده مجدد ، تقویت کننده را بازیابی می کند


شتاب دهنده Rocket Lab روز پنجشنبه 30 ماهواره کوچک را از نیوزیلند به مدار پرتاب می کند زیرا اولین مرحله آن با چتر نجات به اقیانوس آرام می رود ، این یک گام اساسی در بهبود سیستم هایی است که به شما اجازه می دهد مراحل بالایی را با بالگردهای منتظر از هوا خارج کنید.

به اندازه کافی مناسب ، شانزدهمین ماموریت این شرکت با نام مستعار “بازگشت به فرستنده” شناخته شد.

موشک با قد 60 فوت در ساعت 9:20 بعد از ظهر EST (ساعت 3:20 بعد از ظهر جمعه به وقت محلی) از مجتمع پرتاب منظره موشک راکت در شبه جزیره ماهیا در نیوزیلند شلیک شد و به سرعت به مدار قطبی با ارتفاع 310 مایل صعود کرد.

111920-launch.jpg
یک موشک الکترون پنجشنبه با پرواز برای استقرار 30 ماهواره کوچک و آزمایش فناوری شرکت در حال توسعه برای امکان بازیابی و استفاده مجدد در مرحله اول ، از مجتمع پرتاب Rocket Lab در نیوزیلند صعود می کند.

پخش آزمایشگاه موشک


دو و نیم دقیقه پس از پرتاب ، نه موتور رادرفورد از مرحله اول خاموش شد و تقویت کننده از کار افتاد ، در حالی که مرحله دوم موشک با موتور خلاuum همچنان به مدار صعود می کرد.

سی محموله کوچک آزاد شد تا حدود یک ساعت پس از پرواز از تنهایی پرواز کند. در میان محموله ها: دو ماهواره که فناوری طراحی شده برای کمک به فضاپیما را با خطر بی خطر از مدار خارج می کنند و دو ماهواره دیگر که به شبکه در حال رشد مانیتورهای ردیابی دریایی پیوستند.

همچنین در کشتی: یک عروسک تیتانیوم کوچک معروف به Gnome Chompski ، نماد بازی رایانه ای Half-Life از استودیوی طراحی Weta Workshop ، “برای آزمایش و صلاحیت یک روش چاپ سه بعدی جدید که می تواند برای فضاپیماهای آینده استفاده شود.” با توجه به کیت مطبوعاتی ماموریت.

در حالی که مرحله دوم برای مدار رقابت می کرد ، مرحله اول با استفاده از فشار دهنده های روی صفحه ابتدا دم ​​را برای سقوط مداوم به زمین جهت می داد.

111920-stagesep.jpg
با استفاده از نیوزیلند ، دوربین مرحله دوم الکترون مرحله اول را هنگام سقوط با چتر به اقیانوس آرام ثبت می کند.

پخش آزمایشگاه موشک


پنج دقیقه پس از انشعاب ، با افت تقریباً 1.5 برابر سرعت صدا ، چتر نجاتی مستقر شد تا قبل از اینکه چتر اصلی اصلی به عرض 60 فوت باز شود و باد کند ، آن را تثبیت و کند کند.

این موشک حدود 13 دقیقه پس از برخاستن در حدود 400 مایلی محل پرتاب در اقیانوس آرام منفجر شد. خدمه برای بازیابی کشتی مجاور قصد داشتند موشک را به کشتی بکشند و برای بازرسی دقیق آن را به ساحل بازگردانند.

توییت Rocket Lab: “اسپری تایید شده در مرحله اول Electron!” “عملیات بازیابی در حال انجام است.”

ایلون ماسک ، بنیانگذار SpaceX ، طراح ارشد Falcon 9 ، اولین موشک تا حدی قابل استفاده در جهان ، در توئیتی نوشت.

پیتر بک ، بنیانگذار و مدیرعامل آزمایشگاه راکت گفت: “آنچه امروز تیم در بازگرداندن فاز اول Electron بدست آورد هیچ کاری نیست.” “این تلاش بی نظیری از بسیاری از تیم ها در آزمایشگاه راکت انجام شد ، و بسیار هیجان انگیز است که ببینید که بازده یک گام بزرگ در جهت تبدیل الکترون به یک موشک قابل استفاده مجدد است.”

هدف بلند مدت بهبود سیستم هایی است که به شما امکان می دهد مراحل نوری قبل از برخورد به آب توسط یک هلیکوپتر منتظر گرفته شود ، و ارتقا relatively آن نسبتاً مستقیم انجام شود. بک گفت اگر تقویت کننده ترمیم شده در وضعیت خوبی باشد ، برنامه بهبودی را تأیید می کند ، او آن را با قول خوردن کلاه خود تحقق می بخشد.

اسپیس ایکس اولین شرکت در جهان بود که موشک های مداری تجاری را با چندین مرحله اولیه تولید کرد.

با پرتاب فضاپیمای Crew Dragon در روز یکشنبه ، با حمل چهار فضانورد به ایستگاه فضایی بین المللی ، SpaceX 65 مرحله نخست Falcon 9 را بازسازی کرد ، 45 مرحله از آنها در دریا با کشتی های مستقل پهپادی. موشک شلیک شده در روز یکشنبه بعد از ظهر پنجشنبه به بندر کاناورال بازگشت.

شرکت های دیگر در تلاشند تا فناوری های بازیابی خود را توسعه دهند ، از جمله United Launch Alliance ، یک طراح موشک Vulcan که جایگزین تقویت کننده های Atlas 5 و Delta 4 این شرکت خواهد شد و Blue Origin ، سازنده موشک های New Glenn که هنوز پرواز نکرده اند.

آزمایشگاه راکت تخصصی در پرتاب محموله های کوچک به مدار است که به موشک های بزرگتر و بسیار گران تر احتیاج ندارند. مقامات شرکت می گویند بهبود مرحله اول بازیابی باعث کاهش هزینه ها و افزایش در دسترس بودن تجهیزات سخت افزاری پرواز برای سرعت پرتاب سریع تر می شود.
منبع: elitenews.ir

حتما بخوانید:
لیست جدید سایت ها